سفر و گردشگریقوانین رانندگی و بیمه

راهنمای جامع قوانین رانندگی در دبی | چطور در دبی رانندگی کنیم؟

قوانین رانندگی در دبی: نکات و جریمه‌ها و نحوه استعلام

دبی مکانی ایده آل برای کار، تحصیل و سفر تفریحی به حساب می‌آید و از همین رو، هرساله مهاجران و مسافران زیادی می‌پذیرد. جمعیت متنوع و فراوان شهر، باعث شده تا بالاترین نسبت تعداد خودروها به جمعیت در دبی وجود داشته باشد. همین امر باعث می‌شود رانندگی در دبی، بیشتر از رانندگی در سایر شهرهای جهان باشد. اساساً ساعت‌های شلوغی در دبی به همین علت، بسیار بیشتر از سایر کشورهای دنیا به طول می‌انجامند؛ زیرا جاده‌ها در طول روز هم شلوغ می‌مانند. بنابراین می‌توان گفت که رانندگی در دبی بسیار چالش برانگیز است.

قوانین رانندگی در دبی: نکات و جریمه‌ها و نحوه استعلام

هر ساله تعداد زیادی از مسافران ایرانی نیز با مقاصد کار و تفریح به دبی سفر می‌کنند. اگر شما هم قصد دارید حین سفر به دبی، در کمال ایمنی به رانندگی بپردازید و مشمول جریمه نشوید، ادامه مطلب را از دست ندهید. در مقاله امروز مجله سپریس، به برخی از قوانین رانندگی در دبی خواهیم پرداخت.

1. رعایت فاصله ایمن

قوانین رانندگی در دبی

بسیاری از رانندگان، مقررات رانندگی در دبی برای حفظ فاصله ایمن را رعایت نمی‌کنند. قانون سه ثانیه را به خاطر بسپارید، و همیشه سه ثانیه پشت خودروی جلویی بمانید. این مورد از قوانین رانندگی در دبی، برای کنترل سرعت تنظیم شده‌اند.

تصادف‌های فراوانی در جاده‌های دبی رخ می‌دهند و معمولاً پس از رخ دادن یک تصادف، هر دو لاین جاده‌ها متوقف می‌شوند. حین رانندگی در دبی به یاد داشته باشید که زیاد طولانی توقف نکنید و به موقع حرکت نمایید.

2. از حرکات دستی استفاده نکنید.

بسیاری از حرکات دست در امارات متحده عربی به شدت توهین آمیز است و با جریمه یا مجازات زندان مجازات می‌شود. هرگز وسوسه نشوید که با انگشت علامتی بدهید یا هر چیزی را که ممکن است به هر نحوی سوء تعبیر شود، نشان بدهید. در مورد فحش دادن هم همینطور است؛ یکی از قوانین رانندگی در دبی این است که در حین رانندگی، هرگز به کسی فحش ندهید.

3: رانندگی تحت تأثیر مواد مخدر جرم است.

لیست جرایم رانندگی در دبی

بر اساس قوانین رانندگی در دبی، نشستن فرد پشت فرمان در حالی که تحت تأثیر مواد مخدر باشد یک جرم کیفری است. همیشه به خاطر داشته باشید که در تمام جاده‌های اصلی دبی، رادارها و دوربین‌هایی برای ردیابی رفتارهای خطرناک و بی احتیاطی در رانندگی وجود دارد. به غیر از این، دستگاه‌های نظارت بر جاده‌ها که توسط پلیس گشت زنی دبی اداره می‌شوند، هیچ راه دررویی برای کسانی که تحت تأثیر الکل یا مواد مخدر رانندگی کنند باقی نمی‌گذارند. پلیس دبی تعارف ندارد، اگر فردی مست یا پس از مصرف مواد پشت فرمان بنشیند، در محل دستگیر می‌شود و بلافاصله به زندان فرستاده خواهد شد.

4. نکات مهم رانندگی در دبی در طی شب

قوانین رانندگی در دبی | مقررات رانندگی در دبی

خودروهایی که شیشه‌های دودی دارند، در شب دید محیطی بسیار ناکارآمدی خواهند داشت. بنابراین قبل از اینکه با ماشین شیشه دودی در دبی رانندگی کنید، باید از نکات مهم رانندگی در دبی در شب آگاه شوید. بسیاری از رانندگان برای روشن کردن چراغ‌های جلو استفاده نمی‌کنند، چون معتقدند اگر خودشان جاده را ببینند نیازی به چراغ ندارند و سایر رانندگان هم چشم دارند و می‌توانند آن‌ها را ببینند! بنابراین در زمان‌های نامطلوبی مانند رانندگی در شب و رانندگی در مواقع مه گرفتگی ممکن است مشکلاتی برای راننده به وجود بیاید. همچنین احتمال تصادفات جاده‌ای خطرناک نیز وجود خواهد داشت. به موجب نکات مهم رانندگی در دبی، رانندگان باید چراغ‌های جلو را روی وسایل نقلیه خود روشن نگه دارند و در زمانی که دید در جاده به میزان قابل توجهی کم است، باید همیشه روشن باشند. اگر توسط پلیس راهنمایی و رانندگی یا رادارهای نظارت بر ترافیک گرفتار شوید، ممکن است جریمه‌های سنگینی متحمل شوید.

5: نمی‌توانید از سمت راست از وسیله نقلیه سبقت بگیرید

به موجب قوانین رانندگی در دبی، باید از سمت راست رانندگی کنید. بنابراین سبقت گرفتن از سمت راست مجاز نیست و در صورت تخلف از این قانون، راننده جریمه می‌شود. رانندگان باید بدانند که در دبی فقط از سمت چپ می‌توانند سبقت بگیرند.

6: رانندگی با سرعت کمتر از حد مجاز: جریمه

رانندگی در دبی با گواهینامه ایرانی | رانندگی در دبی با گواهینامه بین المللی

در جاده‌های مختلف دبی، که محدودیت‌های سرعت نسبتاً بالاتری دارند، رانندگی بسیار آهسته نیز می‌تواند توسط پلیس راهنمایی و رانندگی جریمه شود. رانندگی خیلی آهسته می‌تواند جریان ترافیک را مختل کند و می‌تواند ناشی از تصادفات خطرناک باشد. حداقل و حداکثر سرعت برای هر جاده در دبی تعیین شده است، بنابراین رانندگان باید از محدودیت سرعت آگاه باشند و بر اساس آن رانندگی کنند.

7. درست دنده عقب بگیرید.

رانندگی در دبی با گواهینامه ایرانی

حتی برای با تجربه ترین رانندگان هم دنده عقب گرفتن در دبی بسیار چالش برانگیز است. اگر درست و اصولی دنده عقب نگیرید، امکان دارد به مشکلاتی بربخورید و حتی جریمه شوید. نمی‌توانید بدون استفاده از دوربین پشتی یا آینه دید عقب خودرو، به راحتی دنده عقب بگیرید. هرگونه عمل اشتباه یا ناایمن دنده عقب خودرو را می‌توان توسط دوربین‌های نظارت بر ترافیک تشخیص داد و راننده متخلف جریمه سنگینی خواهد شد. برای اینکه درست و طبق قوانین رانندگی در دبی دنده عقب بگیرید، همیشه باید جاده یا فضای پارکینگ را از روی آینه دید عقب و یا دوربین پشتی بررسی کنید. مطمئن شوید که فضای کافی وجود دارد و می‌توانید در کمال ایمنی دنده عقب بگیرید.

8. به تابلوهای مسیریابی دقت کنید.

جریمه های رانندگی در دبی

اگر حین رانندگی در دبی سردرگم شدید و ندانستید باید از کدام مسیر راه را ادامه بدهید، می‌توانید از تابلوهای مسیریابی کمک بگیرید. مقررات رانندگی در دبی حکم می‌کنند که رانندگان، علائم را به درستی بشناسند و معنای آنها را درک کنند. با به خاطر سپردن تابلوها، معانی آنها و رنگ آنها، مسیریابی ایمن و صحیح سخت نخواهد بود.

9. گذاشتن برچسب روی وسیله نقلیه بدون مجوز ممنوع است.

قوانین رانندگی در دبی

بنابر قوانین رانندگی در دبی، قرار دادن برچسب (یا اعلامیه) روی وسیله نقلیه، شاید در بسیاری از کشورها مجاز باشد، اما در دبی، مجاز نیست و جریمه درپی خواهد داشت. با اجازه مقامات شاید رانندگان بتوانند برچسب یا هر چیزی را به صورت کتبی به منظور تبلیغات روی خودرو یا هر وسیله نقلیه دیگر بچسبانند. اما بدون مجوز، نمی‌توانید برچسب روی خودرو بزنید یا چیزی را روی ماشین بنویسید. در سراسر امارات، تبلیغات بدون مجوز تخلف قانونی محسوب می‌شود. به علاوه، چسباندن آگهی فروش خودرو روی شیشه ماشین هم غیرقانونی است.

10: خطرات جاده

خطرات جاده‌ای نیز وجود دارد؛ در جاده‌های دبی همیشه این احتمال هست که یک شتر، بز یا هر چهارپای دیگری مقابل خودرو ظاهر شود. قوانین رانندگی در دبی اقتضا می‌کنند که هنگام رانندگی با خودرو، باید همیشه هوشیار باشید و کاملاً روی رانندگی خود تمرکز کنید.

قوانین رانندگی در دبی حکم می‌کنند که اگر حیوانی را در کنار جاده دیدید، سرعتتان را کم کنید. حیوانات چهارپا در مقابل خودرو، گاهی وحشت زده می‌شوند و رم می‌کنند. حیواناتی مانند اسب، گاو و شتر بسیار سنگین هستند و در صورت تصادف با آنها، نه تنها حیوان آسیب خواهد دید بلکه خطر جراحت شدید و مرگ برای راننده نیز وجود خواهد داشت. به علاوه اگر با ماشین خود شتری را بکشید باید دیه صاحبش را هم بپردازید، چون شتر در این منطقه یک دارایی بسیار ارزشمند به حساب می‌آید.

اگر حیوانی در جاده مشاهده کردید باید سرعتتان را کاهش دهید و سپس با استفاده از چراغ‌های خطر خود به سایر رانندگانی که در جاده هستند هشدار بدهید. و اگر در تاریکی از کنار شتری گذر کردید، با چراغ‌های جلو راهنما بزنید تا سایر رانندگان نیز از وجود شتر اگاه شوند.

زیاد پیش می‌آید که کامیون‌ها و ترانزیت‌های رهسپار به سوی دبی، یا بارشان را به امان خدا رها می‌کنند یا روی زمین می‌ریزند؛ از وسایل الکترونیکی گرفته تا گوجه فرنگی. بنابراین همیشه مراقب باشید جلوی رویتان چه چیزی وجود دارد تا بتوانید به سرعت واکنش نشان بدهید.

11. هرگز از خودرو زباله به بیرون پرتاب نکنید.

لازم است بدانید که در حال رانندگی در دبی هستید، یعنی جایی که مقامات راهنمایی و رانندگی و شرکت‌های شهرداری قوانین و ابتکارات مختلفی را برای تمیز نگه داشتن دبی راه‌اندازی کرده‌اند. با همین مقررات رانندگی در دبی، دبی یکی از تمیزترین شهرهای جهان است.

پرتاب زباله به بیرون، جریمه‌های رانندگی در دبی به همراه خواهد داشت و  24 امتیاز سیاه دریافت می‌کنید. به علاوه، مجوز رانندگی در دبی با گواهینامه بین المللی شما به مدت 12 ماه باطل می‌شود و از رانندگی در امارات منع می‌شوید.

نکات مهم رانندگی در دبی

لیست جرایم رانندگی در دبی، شامل تخطی از هر یک از قوانین زیر خواهد بود:

 • همه سرنشینان وسیله نقلیه در حال حرکت، بایستی از کمربند ایمنی استفاده کنند.
 • کودکان زیر 12 سال نباید در صندلی جلو سوار شوند، مگر اینکه ایمنی خودروی تأیید شده و ایربگ ماشین غیرفعال باشد.
 • کودکان زیر 12 سال که در عقب سوار می‌شوند باید در صندلی‌های ایمنی یا مخصوص کودک بنشینند و کمربند ایمنی استفاده کنند.
 • جریمه چراغ قرمز دبی شوخی نیست، آن را جدی بگیرید. تخطی از چراغ قرمز سالانه جریمه سنگینی برای شهروندان متخلف به همراه دارد.
 • با توجه به محدودیت‌های مذهبی برای مشروبات الکلی، مصرف هر گونه مشروبات حین رانندگی در دبی غیرقانونی است.
 • حد مجاز الکل موجود در خون هنگام رانندگی، 0 درصد است. این مورد از قوانین رانندگی در دبی با حساسیت بالایی اجرا می‌شود.
 • هنگام رانندگی نباید از تلفن یا دستگاه‌های دیگر استفاده نکنید.
 • اگر تازه به دبی مهاجرت کرده اید، رانندگی در دبی با گواهینامه ایرانی تا 6 ماه امکان پذیر خواهد بود. پس از آن بایستی نسبت به دریافت رانندگی در دبی با گواهینامه بین المللی اقدام کنید.
 • هنگام رانندگی در دبی با گواهینامه بین المللی، همیشه فاصله ایمن را رعایت کنید.
 • مراقب وسایل نقلیه اضطراری با چراغ‌های راهنما در جاده باشید.
 • سرعت خود را کم کنید و با احتیاط رانندگی کنید. همیشه در صورت برخورد با خودروهای اورژانس یا کارکنان در جاده، آماده توقف باشید.
 • اگر خودروهای اورژانسی مانند امبولانس، خودروی آتش نشانی یا پلیس را مشاهده کردید موظف هستید جا باز کنید تا خودرو عبور کند. در صورتی که بخواهید با راهنما زدن از این خودروها سبقت بگیرید، مشمول جریمه رانندگی در دبی خواهید شد.

محدودیت سرعت

دبی دوربین‌های ترافیکی زیادی برای گرفتن رانندگانی که سرعت می‌گیرند، دارد. یک نکته قوانین رانندگی در دبی این است: با احتیاط رانندگی کنید و همیشه سرعت مجاز را رعایت کنید. اگر کسی در نزدیکی شما سرعت می‌گیرد، خود را کنار بکشید یا سرعت خود را حفظ کنید و اجازه دهید عبور کند. هرگز هوس نکنید با خودروهای دیگر کورس بگذارید. محدودیت سرعت در دبی بر حسب کیلومتر بر ساعت تعیین می‌شود.

 • برای بزرگراه‌ها، محدودیت سرعت بین 60-70 مایل در ساعت (100-120 کیلومتر در ساعت) تنظیم شده است.
 • برای جاده‌های شهری، محدودیت سرعت بین 40-50 مایل در ساعت (60-80 کیلومتر در ساعت) تنظیم شده است.
 • هنگام رانندگی در جاده‌های کوچک برون شهری، به سرعت 25 مایل در ساعت (40 کیلومتر در ساعت) پایبند باشید.

چطور پارک کنیم؟

پارک کردن در جاهایی که حاشیه آنها به رنگ زرد و مشکی باشد ممنوع است.

 • در مرکز شهر دبی، می‌توانید در خیابان یا در پارکینگ عمومی خودرویتان را پارک کنید.
 • می‌توانید هزینه پارکینگ در خیابان را در پارکومترها پرداخت کنید.

هنگام اجاره خودرو نیز مقررات رانندگی در دبی را رعایت کنید!

در امارات متحده عربی، از جمله دبی، اجاره‌کنندگان خودرو مسئول پرداخت تمامی جرایم رانندگی هستند که در طول مدت اجاره خودرو مرتکب شده‌اند. این امر شامل جریمه‌هایی مانند سرعت غیرمجاز، عبور از چراغ قرمز، رانندگی بدون گواهینامه و غیره می‌شود.

شرکت اجاره خودرو سپریس، یک بند در قرارداد اجاره خودرو دارد که این مسئولیت را به صراحت بیان می‌کند:

«اجاره‌کننده مسئول پرداخت تمامی جریمه‌های ترافیکی است که در طول مدت اجاره خودرو صادر می‌شود.»

اگر در دبی خودرو کرایه کرده باشید، مهم است که این بند را در قرارداد اجاره خودرو خود به دقت مطالعه کنید. در صورتی که حین رانندگی با خودرو اجاره شده در دبی مرتکب خطایی شوید، سپریس هزینه جریمه را از ودیعه خلافی شما کسر خواهد کرد.

اگر فکر می‌کنید که جریمه رانندگی صادر شده برای شما اشتباه است، می‌توانید با پلیس دبی تماس بگیرید و اعتراض خود را مطرح کنید. با این حال، مهم است که بدانید که این امر می‌تواند زمان‌بر و دشوار باشد.

برای جلوگیری از دریافت جریمه رانندگی در دبی، هنگام رانندگی در این کشور قوانین راهنمایی و رانندگی را به دقت رعایت کنید. همچنین، مطمئن شوید که گواهینامه رانندگی معتبر دارید و تمام مدارک لازم را برای اجاره خودرو در دبی را ارائه می‌دهید.

تجربه از جریمه رانندگی در دبی

تجربه جریمه رانندگی در دبی را از زبان یکی از مهمانان سپریس بشنوید.

«تابستان امسال، برای گذران تعطیلاتم به دبی سفر کردم. کلی هیجان زده شدم وقتی فهمیدم که می‌توانم حتی در دبی هم از مرکز سپریس خودرو کرایه کنم! رانندگی با یک BMW اجاره‌ای در دبی، رویایی بود که به حقیق پیوست.

به هر حال، مناظر دبی با آن آسمان خراش‌های سر به فلک کشیده و خیابان‌های شلوغ حسابی به من چشمک می‌زدند. همیشه می‌خواستم از این شهر هیجان انگیز دیدن کنم و از اینکه بالاخره دست اول آن را تجربه کردم هیجان زده بودم. اما این سر به هوایی من کار دستم داد و بدون اینکه متوجه شوم، سرعت من از میزان مجاز بالاتر رفته بود. غافلگیر شدم. تا به حال بابت هیچ چیز جریمه نشده بودم و مطمئناً قصد نداشتم در یک کشور خارجی قانون شکنی کنم! ماشین را کنار زدم و پیامک جریمه‌ای که برایم ارسال شده بود را خواندم تا ببینم ماجرا از چه قرار است.

وقتی متوجه تخطی که کرده بودم شدم، کمی حالم گرفته شد. با این حال، از اینکه دبی قوانین ترافیکی سختگیرانه‌ای دارد تا از شهروندان و بازدیدکنندگان خود به طور یکسانی محافظت کند، واقعاً راضی هستم. به خودم قول دادم در آینده بیشتر مراقب باشم و همیشه به محدودیت سرعت و سایر علائم جاده توجه کنم.»

سخن آخر

با وجود اینکه قوانین رانندگی در دبی و سایر نقاط امارات متحده عربی وجود دارد، برخی از این قوانین و محدودیت‌ها اغلب رعایت نمی‌شوند و مسافرانی که از آنها بی‌اطلاع هستند ممکن است هنگام سفر در دبی دچار مشکل شوند. اگر این کارها را در دبی یا ابوظبی انجام دهید، ممکن است زندانی، جریمه یا حتی اخراج شوید! پس بهتر است قبل از مراجعه با این محدودیت‌ها و قوانین رانندگی در دبی آشنا شوید تا گرفتار مقامات این کشور نشوید.

هدف شرکت رنت خودرو سپریس این است که سفری در کمال آسایش و آرامش خیال برای شما به ارمغان بیاوریم. ما آماده سرویس رسانی به تمامی مشتریان گرامی هستیم. شما می‌توانید با راننده یا بدون راننده در دبی ماشین اجاره کنید و در کنار عزیزانتان از سفری ایده‌آل لذت ببرید.

سؤالات متداول

چگونه جریمه رانندگی در دبی را استعلام کنیم؟

استعلام آنلاین
ساده‌ترین راه برای استعلام جریمه رانندگی در دبی، استفاده از سایت پلیس دبی است. برای این کار، به سایت police.gov.ae بروید و در بخش “Traffic Fines” اطلاعات خود را وارد کنید.
استعلام تلفنی
می‌توانید با شماره 600525525 از پلیس دبی تماس بگیرید و از وضعیت جریمه‌های رانندگی خود مطلع شوید.

آیا می‌توانم در دبی با گواهینامه ایرانی رانندگی کنم؟

بله، شما می‌توانید در دبی با گواهینامه ایرانی رانندگی کنید. اما، فقط برای شش ماه اول اقامت خود در امارات متحده عربی. پس از این مدت، باید گواهینامه رانندگی امارات را دریافت کنید.

برای رانندگی در دبی چه مدارکی لازم است؟

گواهینامه رانندگی (ایرانی یا گواهینامه رانندگی در امارات عربی)
پاسپورت
ویزای اقامت
کارت اعتباری
بیمه خودرو

آیا می‌توانم در دبی با ماشین شخصی خودم رانندگی کنم؟

بله، شما می‌توانید در دبی با ماشین شخصی خود رانندگی کنید. اما، برای این کار باید مدارک زیر را داشته باشید:
گواهینامه رانندگی معتبر (با حداقل یک سال سابقه رانندگی به همراه ترجمه گواهینامه به زبان انگلیسی یا عربی توسط یک مترجم رسمی)
پاسپورت معتبر
ویزای اقامت (اگر قصد اقامت طولانی مدت در دبی را دارید، باید ویزای اقامت امارات متحده عربی داشته باشید)
بیمه خودرو
برچسب مالیاتی خودرو
کارت شناسایی خودرو
گواهینامه معاینه فنی خودرو

آیا در دبی محدودیت سرعت وجود دارد؟

بله، در دبی محدودیت سرعت وجود دارد. محدودیت سرعت در دبی به نوع جاده و شرایط آب و هوایی بستگی دارد. به طور کلی، محدودیت سرعت در دبی به شرح زیر است:
جاده‌های شهری: 60 تا 80 کیلومتر در ساعت
بزرگراه‌ها: 100 تا 120 کیلومتر در ساعت
محدودیت سرعت در بزرگراه‌های دبی
جاده‌های کویری: 140 کیلومتر در ساعت
اگر خارج از سرعت مجاز رانندگی کنید، جریمه خواهید شد. جریمه سرعت در دبی از 300 درهم تا 3000 درهم متغیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا