راهنمای اجاره خودرو

نکات مهم اجاره خودرو | نکات مهمی که باید پیش از امضای قرارداد کرایه ماشین بدانید

قبل از اقدام برای رنت ماشین، باید نکات مهم اجاره خودرو را در نظر بگیرید. عوامل مختلف، از بودجه شما تا انتخاب مقصد، نوع استفاده از ماشین و شرایط کرایه در کیفیت تجربه شما از رنت خودرو تأثیرگذار خواهند بود.

اجاره ماشین به عنوان یک گزینه فوق العاده به صرفه برای مسافرت‌های درون شهری یا بیرون استانی، طرفداران زیادی در سراسر جهان و به خصوص در ایران دارد. رانندگی با خودروی موردعلاقه تان می‌تواند تجربه فوق العاده و بی‌نظیری باشد، به خصوص اگر قصد دارید به مسافرت بروید یا برای شرکت در مراسمی مهم و به یاد ماندنی مانند عروسی، خودرو کرایه کنید.

در مقاله امروز مجله سپریس، به نکات مهم هنگام اجاره اتومبیل خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید، از نکات مهم پیش از کرایه خودرو آگاه شوید و هر زمان که قصد رنت خودرو را داشتید این موارد را در نظر بگیرید.

نکته‌های طلایی که قبل از اجاره خودرو باید بدانید.

قبل از اقدام برای رنت ماشین، باید نکات مهم اجاره خودرو را در نظر بگیرید. عوامل مختلف، از بودجه شما تا انتخاب مقصد، نوع استفاده از ماشین و شرایط کرایه در کیفیت تجربه شما از رنت خودرو تأثیرگذار خواهند بود.

1. مطمئن شوید که واجد تمامی شرایط کرایه خودرو هستید.

نکات مهم اجاره خودرو

یکی از اساسی ترین نکات مهم پیش از کرایه خودرو که باید پیش از هر اقدامی مورد توجه قرار بدهید، این است که مطمئن شوید تمامی شرایط لازم برای کرایه خودرو را دارید. در صورتی که هر یک از شرایط زیر در مورد شما صدق نکند، مرکز رنت خودرو سپریس از اجاره دادن ماشین به شما معذور خواهد بود.

 • حداقل سن قانونی: مهمانان سپریس، بایستی حداقل سن قانونی را داشته باشند تا بتوانند از خدمات اجاره خودرو بهره ببرند. حداقل سن برای تحویل خودروی اجاره ای به شما، 25 سال خواهد بود. با ارائه مدارک شناسایی صحیح و احراز هویت معتبر، سن خود را در سیستم سپریس تایید نمایید تا واجد شرط سنی کرایه ماشین باشید.
 • ارائه مدارک معتبر: مدارک اساسی شامل گواهینامه معتبر، کارت ملی و شناسنامه، بایستی به نام خود شما بوده و از لحاظ حقوقی تایید شده باشند. در صورتی که اعتبار گواهینامه شما به پایان رسیده باشد، می‌توانید برگه معتبر تمدید آن را به سپریس ارائه بدهید.

2. خودرو را به موقع رزرو کنید.

یکی از نکات مهم اجاره خودرو، رزرو به موقع است. اگر قصد کرایه خودرو را داشته باشید، در صورت امکان برای رزرو خودرو در سایت سپریس اقدام کنید. گاهی برای اینکه بتوانید یک خودروی باکیفیت اجاره نمایید که کارکرد مطلوب شما را داشته باشد، باید از یکی دو هفته زودتر با میزبان و کارشناسان سایت سپریس هماهنگ کنید.

با این کار، هم شرکت سپریس زمان بیشتری برای آماده سازی شرایط رنت خواهد داشت و هم از بابت موجود بودن خودرو برای اجاره در زمان مقرر مطمئن خواهید شد. این امر به خصوص در اوج زمان مسافرت (مانند اوایل بهار یا نیمه تابستان) اهمیت دارد.

هرچه تعدادهای تقاضا برای رزرو خودرو بالاتر برود، احتمال دارد هم قیمت رنت افزایش پیدا کند و هم محدودیت کیلومتری شدیدتری تعیین شود.

3. بودجه خود را مشخص کنید.

یکی از نکات مهم پیش از کرایه خودرو درنظر بگیرید، بودجه ای است که می‌خواهید برای رنت خودرو اختصاص بدهید. به طور کلی، رنت خودرو برای سفر یا مراسم‌های مهم گزینه ای بسیار مقرون به صرفه به حساب می‎‌آید. با این حال، هزینه اجاره خودرو در سپریس بسته به عوامل مختلف متغیر خواهد بود که عبارتند از:

 • مدل خودرو و سال ساخت آن؛
 • وضعیت سلامت فنی و میزان کارکرد؛
 • سطح مصرف سوخت؛
 • آپشن‌های ماشین؛
 • محدودیت پیمایش؛
 • زمان رنت خودرو؛
 • قیمت روز خودرو؛
 • مبلغ ودیعه نقدی؛
 • و سایر شرایط.

بنابراین بسته به عواملی که ذکر کردیم، هزینه نهایی را برآورد کنید و ببینید آیا با بودجه ای که درنظر گرفته اید همخوانی دارد یا خیر.

4. مدل مناسب خودرو را انتخاب کنید.

موارد مهم قبل از اجاره ماشین

انتخاب مدل مناسب خودرو برای سفر، هم روی کیفیت تجربه شما از رنت خودرو تأثیر خواهد گذاشت و هم حدود هزینه ای که باید صرف کنید را تعیین خواهد کرد. برای اینکه نوع خودرو را به درستی تعیین کنید سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • قصد چه نوع سفری را دارید؟ می‌خواهید به مسافرت بروید، در جلسه کاری شرکت کنید، خودروی در اختیار برای ترانسفر مهمانان لازم دارید یا می‌خواهید برای مراسمی مانند عروسی ماشین کرایه کنید؟
 • مقصد شما کجا خواهد بود؟ آیا می‌خواهید به موقعیتی در خارج از استان فعلی سفر کنید یا مقصد موردنظرتان داخل استان است؟
 • چند سرنشین همراه شما خواهند بود؟ آیا تنها سفر می‌کنید یا همراه گروه دوستان یا خانواده؟
 • قصد دارید از گزینه رنت خودرو با راننده استفاده کنید یا بدون راننده؟

تمامی این عوامل، به شما کمک می‌کنند تا بدانید دقیقاً به چه نوع خودرویی نیاز خواهید داشت. در سایت سپریس انواع مدل‌های خودروی ایرانی و اقتصادی، خارجی، خودروهای لوکس و نیمه لوکس، اسپورت، کروک، کلاسیک و غیره برای اجاره موجود هستند.

5. مقصد خود را مشخص کنید.

انتخاب مقصد، یکی از موارد مهم قبل از اجاره ماشین است که برخی عزیزان فراموش می‌کنند آن را با دقت درنظر بگیرند. اگر قصد داشته باشید با خودروی اجاره ای به خارج از استان سفر کنید، حتماً بایستی میزبان خود و کارشناسان سپریس را در جریان بگذارید. سفر خارج استانی، در قیمت رنت خودرو نیز اثر خواهد داشت.

با تعیین مقصد پیش از رنت خودرو می‌توانید برنامه ریزی کاملی برای سفر انجام بدهید. چیدن یک برنامه خوب به شما کمک می‌کند تا از بازه زمانی که برای استفاده از خودروی اجاره شده در اختیار دارید به بهترین شکل استفاده کنید.

6. تمام مدارک معتبر را همراه داشته باشید.

هیچ چیز بدتر از این نیست که درخواست اجاره خودرو را ثبت کنید، اما بعد متوجه شوید که اعتبار گواهینامه تان منقضی شده یا آن را جا گذاشته اید، امکان تهیه ودیعه نقدی را ندارید یا مدارک شناسایی‎‌تان را همراه نیاورده اید!

قبل از اینکه سراغ لیست خودروهای موجود برای رنت در سایت سپریس بروید، حتماً مطمئن شوید که مدارک شما، معتبر و منقضی نشده، آماده هستند. به علاوه، کارت بانکی شما نیز بایستی معتبر بوده و منقضی نشده باشد تا برای پرداخت به مشکل برنخورید.

حتماً لیستی از مدارک مهمی که برای رنت خودرو در سپریس مورد نیاز هستند را تهیه کنید. سپس مطمئن شوید که یک به یک مدارک را حاضر و آماده در اختیار دارید تا برای عقد قرارداد، همه امور را به راحتی پیش ببرید.

شما می‌توانید مدارک خود را یا به میزبانی که خودرو را از او اجاره می‌کنید، و یا به تیم سپریس تحویل بدهید. تعیین این مورد را حتماً با مشورت با میزبان و کارشناسان ما به انجام برسانید. پس از اتمام سفر و تحویل خودرو  می‌توانید به راحتی مدارک خود را تحویل بگیرید.

7. قرارداد را با دقت و کامل بخوانید.

حتماً تعجب می‌کنید اگر بدانید تعداد زیادی از پرونده‌های قضایی به این دلیل تشکیل شده اند که یکی از طرفین به دلیل بی دقتی و سهل انگاری در مطالعه قرارداد، مرتکب خطا شده است.

اما این را نگفتیم که نگران شوید و بترسید! پیش از اینکه قرارداد را امضا کنید، حتماً تمامی بندهای قرارداد اجاره خودرو در سپریس را دقیق و کامل مطالعه کنید. از شرایط رنت، بازه زمانی مجاز مشخص شده برای اجاره خودرو و محدودیت کیلومتری، شرایط بیمه و سایر مقررات و مهم‌ترین نکات حقوقی اجاره خودرو آگاه شوید و همه را درنظر بگیرید.

در نهایت اگر با تمامی بندهای قرارداد موافقت کامل داشتید، می‌توانید نسبت به امضای قرارداد و پرداخت مبلغ رنت خودرو اقدام کنید.

می‌توانید برای اطلاعات بیشتر، یک نمونه قرارداد اجاره خودرو بدون راننده را مشاهده کنید.

8. از سلامت فنی خودرو اطمینان حاصل کنید.

کارشناسان سپریس تمامی خودروهایی که برای اجاره ثبت می‌شوند را از لحاظ بیمه، ایمنی و سلامت بررسی می‎‌نمایند. افزون بر این، بایستی پیش از تحویل گیری خودروی موردنظر حتماً به سلامت فنی و ظاهری آن دقت داشته باشید تا بعداً دچار مشکل نشوید.

9. وضعیت پوشش بیمه خودرو را بررسی کنید.

در صورتی که شما به عنوان مهمان قصد اجاره خودرو را داشته باشید، مسئولیت سلامت ایمنی در طی سفر بر عهده شماست. بنابراین هنگام استفاده از گزینه رنت خودرو بدون راننده، پیشنهاد می‌کنیم به فکر تهیه بیمه برای خودرو باشید تا از مشکلات و عواقب بالقوه جلوگیری کنید.

شرکت سپریس با همکاری بیمه سامان، امکان خرید بیمه خودرو را برای مهمانان عزیز ارائه داده است. شرایط بیمه و مواردی که در متن توافق نامه اجاره خودرو ذکر شده اند را کامل و با دقت بخوانید. به طور کلی بیمه سپریس برای خودروهای اجاره ای، حوادث زیر را پوشش می‌دهد:

 • سرقت کلی:سرقت كلي اتومبيل و همچنین خسارت ناشی از شروع به دزدی جزء خطرات اصلي بيمه‌ی بدنه است.
 • آتش سوزي: خساراتی که در اثر آتش سوزی، صاعقه یا انفجار به اتومبیل و یا لوازم یدکی و اصلی همراه آن وارد گردد.
 • تصادف: خسارت‌های وارد شده به اتومبیل در صورتي مشمول بيمه است كه در نتيجه‌ی تقصير يا قصور راننده اتومبيل بيمه شده باشد؛ در غير اين صورت، جبران آن بر عهده وارد كننده خسارت است که مشمولبیمه نامه شخص ثالث اتومبیل می‌شود.
 • رنگ، اسید و مواد شیمیایی.
 • بلایای طبیعی.

10. مطمئن شوید که می‌توانید از پس کنترل خودرو بربیایید.

مهم‌ترین نکات حقوقی اجاره خودرو

یکی از دلایلی که بسیاری از مهمانان را ترغیب به اجاره خودرو می‌کند، علاقه به رانندگی و سواری بر یک خودروی شیک (به خصوص خودروهای لوکس و خارجی) است. انکار نمی‌کنیم که تجربه رانندگی با یک خودروی رویایی، واقعاً هیجان انگیز خواهد بود. اما یکی از نکات مهم اجاره خودرو، این است که باید از توانایی خود برای کنترل و هدایت ماشین مطمئن شوید.

اگر هنگام انتخاب مدل خودرو، احساساتی شوید و خودرویی را انتخاب کنید که هیچ ایده و آشنایی با نحوه رانندگی با آن ندارید، خطر آسیب دیدن شما و اتومبیل وجود خواهد داشت. عواقب مالی و جانی بالقوه می‌توانند تجربه شما را به خاطره ای ناخوشایند تبدیل کنند.

بنابراین اگر قصد دارید از امکانات رنت خودرو بدون راننده در شرکت سپریس بهره ببرید، حتماً خودرویی را انتخاب کنید که با سیستم هدایت آن آشنا باشید.

جریمه رانندگی در حین سفر با خودرو اجاره ای چگونه خواهد بود؟

در هر زمان و مکانی ممکن است راننده هنگام رفت و آمد با خودرو، خواسته یا ناخواسته از قوانین تخطی کند. هنگام رانندگی با خودروی اجاره ای، امکان دارد خلافی‌های مختلف (سرعت بیش از حد، رانندگی در منطقه غیرمجاز، تخطی از قوانین طرح ترافیک و…) مرتکب شوید. به علاوه این احتمال هست که حین رانندگی، آسیبی به خودرو وارد شود که مسئولیت آن بر عهده  شما باشد (اعم از آسیب‌های ناشی از تصادف، بی احتیاطی و…).

سپریس برای جبران این گونه هزینه‌ها و اعتمادسازی برای میزبانان، مبلغی از ودیعه نقدی را به عنوان ودیعه خلافی درنظر می‌گیرد. کلیه خلافی‌ها، عوارض و خساراتی که مسئولیت آنها با اجاره کننده خودرو باشد، از ودیعه نقدی کسر خواهد شد.

اما در صورتی که مرتکب خلافی نشده و خودرو را بدون آسیب دیدگی به میزبان بازگردانید، پس از 20 روز کاری استعلامی از سازمان راهور گرفته خواهد شد. در صورت تایید عدم تخطی از قوانین، مبلغ ودیعه خلافی به شما عودت داده خواهد شد.

مبلغ ودیعه خلافی برای خودروهایی که کمتر از 10 روز کرایه شوند، 1 میلیون تومان است. همچنین برای خودروهایی که بیش از 10 روز اجاره شده باشند، ودیعه خلافی 2 میلیون تومانی درنظر گرفته خواهد شد.

تجربه ما از رعایت نکات مهم اجاره خودرو با سپریس

حتی تصور اجاره یک خودروی شیک و تهران گردی هم هیجان انگیز است، چه برسد به عملی کردن این ایده!

بعد از سبک سنگین فراوان و ساعتی جستجو در اینترنت، بالاخره به نتیجه رسیدیم که رنت خودرو در سایت سپریس برای ما بهترین و به صرفه ترین گزینه خواهد بود. فرایند ثبت نام و ثبت درخواست آنلاین، چند دقیقه بیشتر وقتمان را نگرفت.

همه چیز خیلی راحت پیش رفت! با میزبان خوش رو صحبت کردیم که حسابی با ما راه آمد. بعد از معاینه فنی و ارائه مدارک، خودرو را تحویل گرفتیم و به جاده زدیم. عملکرد پشتیبانی کارشناسان سپریس از لحاظ خدمات و سرویس بیمه بسیار عالی‌تر از چیزی بود که انتظار داشتیم.

البته ما هم در طی اجاره خودرو، همکاری کامل را داشتیم. نکات مهم اجاره خودرو را درنظر گرفتیم و با رانندگی محتاطانه و رعایت مقررات راهنمایی رانندگی، هم سفر خوبی برای خودمان رقم زدیم و هم جلوی جریمه‌های سنگینی که می‌توانستند سفرمان را تلخ کنند، گرفتیم!

در نهایت، تجربه رنت خودرو از سپریس خاطره ای به یاد ماندنی در ذهن ما ساخت. به همه دوستانی که می‌خواهند با یک خودروی مشتی و شیک به مسافرت بروند، پیشنهاد می‌کنم فرصت اجاره خودرو با سپریس را از دست ندهند.

سخن آخر

سری که به آمار بزنید، خواهید دید در بازه زمانی سال‌های 2017 تا 2023، بیش از 50 میلیون نفر در دنیا نسبت به اجاره خودرو اقدام کرده اند. با توجه به تورم شدید و افزایش انفجاری قیمت خودرو در بازارهای جهانی و به خصوص در ایران، اجاره خودرو به گزینه بسیار عملی‌تر و مناسب تری تبدیل شده است.

برای اینکه تجربه شما از رنت خودرو به خوبی و خوشی پیش برود، بایستی نکات مهم پیش از کرایه خودرو را بدانید و در تمامی مراحل کرایه ماشین این نکات را درنظر داشته باشید. عوامل مختلف، از بودجه شما تا انتخاب مقصد، نوع استفاده از ماشین و شرایط کرایه در کیفیت تجربه شما از رنت خودرو تأثیرگذار خواهند بود.

امیدواریم تا با رعایت نکات مهم پیش از کرایه خودرو، رنت لذت بخشی را با سپریس تجربه کنید!

رنت خودرو لذتبخش و مطمئن با سپریس

اگر قصد رنت یک اتومبیل شیک و آراسته را داشته باشید تا در کمال امنیت و آرامش رفت و آمد کنید، سپریس با کمال افتخار در خدمت شماست!

مجموعه رنت خودرو سپریس امکان رنت انواع خودروهای ایرانی و خارجی، اقتصادی و لوکس را فراهم کرده است. در پلتفرم سپریس، مالکان خودرو به راحتی قادرند اتومبیل خود را برای اجاره قرار بدهند و از این طریق کسب درآمد کنند. ایمنی و اطمینان از بابت رنت، تحت پوشش بیمه تضمین می‌شود.

با رنت خودرو آنلاین از سپریس، نیازی به مراجعه حضوری به مراکز کرایه خودرو نخواهید داشت. به علاوه، سپریس لیستی از خودروهای موردعلاقه شما را دربر دارد و قادر خواهید بود به راحتی گزینه‌ها را بررسی نمایید. شرایط و قیمت‌ها را بسنجید و انتخابی منطقی انجام بدهید.

پشتیبانی فنی سایت سپریس به طور 24 ساعته در خدمت شما خواهند بود. در صورتی که سوال یا مسئله ای برای شما پیش آمده است، با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی نمایند.

سؤالات متداول

قبل از اجاره خودرو به چه نکاتی توجه کنیم؟

گواهینامه رانندگی معتبر: برای اجاره خودرو، باید گواهینامه رانندگی معتبر داشته باشید.
سن حداقلی: برخی از شرکت‌های اجاره خودرو، حداقل سنی برای اجاره خودرو تعیین می‌کنند.
سابقه رانندگی: برخی از شرکت‌های اجاره خودرو، حداقل سابقه رانندگی برای اجاره خودرو تعیین می‌کنند.
بیمه: برخی از شرکت‌های اجاره خودرو، بیمه خودرو را در اختیار شما قرار می‌دهند. اما خرید بیمه اختیاری است.
چک کردن خودرو: قبل از تحویل گرفتن خودرو، حتماً آن را به دقت بررسی کنید تا از وجود هرگونه خرابی یا آسیب احتمالی اطمینان حاصل کنید.
برگشت خودرو: پس از اتمام مدت زمان اجاره، خودرو را به همان شکلی که تحویل گرفتید، به شرکت اجاره دهنده بازگردانید.

چگونه می‌توانم از جریمه‌های احتمالی ناشی از اجاره خودرو جلوگیری کنم؟

برای جلوگیری از جریمه‌های احتمالی ناشی از اجاره خودرو، باید نکات زیر را رعایت کنید:
شرایط اجاره را به دقت مطالعه کنید.
خودرو را به دقت بررسی کنید.
خودرو را به همان شکلی که تحویل گرفتید، بازگردانید.
از امکانات بیمه اجاره خودرو در سایت سپریس استفاده کنید.
از قوانین راهنمایی و رانندگی پیروی کنید تا جریمه نشوید.
در صورت بروز حادثه، بلافاصله با شرکت سپریس تماس بگیرید.

آیا امکان تحویل و دریافت خودرو در مکانی غیر از دفتر شرکت سپریس وجود دارد؟

شما می‌توانید جهت تحویل گیری خودرو، زمان و مکان تحویل را با میزبان هماهنگ کنید. الزامی نیست که حتماً تحویل در دفتر شرکت انجام شود.

آیا امکان بیمه بدنه خودرو وجود دارد؟

بله، بیمه ارائه شده در مرکز رنت خودرو سپریس، شامل بیمه بدنه خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا