راهنمای اجاره خودرو

نمونه قرارداد اجاره خودرو، با بیمه کامل و تضمین خسارت

قرارداد اجاره خودرو، یک توافق نامه کتبی است که باید قبل از دریافت کلید ماشین اجاره‌ای خود امضا کنید. وقتی ماشین کرایه می‌کنید، بدانید چه چیزی را باید امضا کنید تا بتوانید از دردسرهای غیرمنتظره در جاده جلوگیری کنید. به علاوه، یک قرارداد خودرو برای هریک از طرفین (میزبان و مهمان) روشن می‌کند که چه وظایفی در قبال یکدیگر دارند و چه مسئولیت‌هایی از آنها انتظار می‌رود.

قرارداد اجاره، توافقی بین شما و مرکز رنت خودرو سپریس محسوب می‌شود. یک قرارداد اجاره خودرو سواری، شرایط و ضوابط اجاره را مشخص می‌کند. قبل از اینکه کلید ماشین را به شما تحویل دهند، بایستی قرارداد را امضا کنید. امضای شما به منزله توافق با تمامی بندهای قرارداد و پذیرش مسئولیت‌های ذکر شده خواهد بود.

اما قرارداد اجاره خودرو چیست و چرا برای رنت خودرو اهمیت خواهد داشت؟ در مقاله امروز مجله سپریس، به این سوال پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

قرارداد اجاره خودرو چیست و چرا اهمیت دارد؟

وقتی عجله داشته باشید که سریع خودرو را تحویل بگیرید و بزنید به جاده، احتمالاً وسوسه شوید آنچه را که به شما داده شده را امضا کنید و به قرارداد اجاره فکر نکنید. اما ارزشش را دارد که چند دقیقه وقت بگذارید و ببینید دقیقاً دارید با چه چیزی توافق می‌کنید. به این ترتیب، از دردسرهای غیرمنتظره در مسیر جلوگیری خواهید کرد.

هنگامی که مشتری یک ماشین اجاره می‌کند، انتظار یک روند ساده و سرراست را دارد. به هر حال، قرارداد اجاره خودرو سواری باید دقیقاً همین باشد. یعنی یک قرارداد ساده بین میزبان و مشتری عقد خواهد شد که هر دو طرف با رضایت، به مفاد آن پایبند هستند.

قرارداد اجاره خودرو در اصل قراردادی بین شما و شرکت رنت خودرو سپریس خواهد بود. این قرارداد، حقوق و مسئولیت‌های هر دو طرف درگیر در اجاره وسیله نقلیه را توضیح می‌دهد. این توافقنامه شامل جزئیاتی مانند مقررات رنت ماشین، نوع وسیله نقلیه‌ای که اجاره می‌کنید، مدت زمانی که ماشین را در اختیار خواهید داشت، زمانی که باید خودرو را برگردانید، هر گونه هزینه اضافی که ممکن است اعمال شود، و هر مورد دیگری خواهد بود که بایستی در طی زمان رنت خودرو درنظر گرفته شود.

چرا قرارداد اجاره خودرو سواری مهم است؟

نمونه قرارداد اجاره خودرو، با بیمه کامل و تضمین خسارت

قرارداد اجاره خودرو برای هر دو طرف قرارداد (اجاره دهنده و اجاره کننده) ضروری خواهد بود، چون به محافظت از هر دو طرف در برابر اختلافات احتمالی یا سوء تفاهماتی که ممکن است در طول دوره اجاره به وجود آید، کمک می‌کند.

این امر تضمین می‌کند که هر دو طرف به طور کامل، نقش خود در معامله را درک می‌کنند. با این اطمینان، احتمال بروز اختلاف غیرمنتظره کاهش خواهد یافت.

در صورتی که در طول مدت زمان اجاره خودرو مشکلی پیش بیاید، قرارداد اجاره خودرو به محافظت از امنیت مالی میزبان و مشتری در برابر اقدامات قانونی احتمالی کمک می‌کند.

علاوه بر این، داشتن یک قرارداد اجاره خودرو روشن و جامع به تضمین شفافیت بین میزبان و مهمان کمک می‌کند. این توافقنامه، ارتباط و اطلاع رسانی لازم در مورد خدماتی که با خرید همراه است، فراهم می‌کند و اطمینان می‌دهد که هردوطرف می‌دانند قبل از توافق چه انتظاراتی از یکدیگر دارند.

وجود این حجم از وضوح، تضمین می‌کند که هردوطرف می‌دانند قبل از شرکت در هر معامله، با چه مواردی روبرو خواهند بود.

نکات مهم در عقد قرارداد اجاره خودرو سواری

نمونه قرارداد اجاره خودرو، با بیمه کامل و تضمین خسارت

قراردادهای اجاره خودرو، بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند اجاره خودرو هستند. این اسناد به شما و مشتریانتان درک روشنی از شرایط و ضوابط ترتیبات اجاره خودرو و مشخصات خودروی اجاره‌ای می‌دهند. در ادامه به برخی از بهترین شیوه‌ها برای ایجاد یک قرارداد اجاره خودرو خواهیم پرداخت.

1. تعریف شرایط اجاره

جنبه اساسی هر قرارداد اجاره خودرو این است که شرایط و ضوابط اجاره را به وضوح تعریف کرده باشد. این توافقنامه شامل اطلاعاتی مانند زمان و مکان اجاره، زمان بازگرداندن خودرو، و مسئولیت هرگونه آسیب یا تعمیر در طول دوره اجاره است. ارائه این اطلاعات به مشتریان، تضمین می‌کند که بعداً سردرگمی وجود نخواهد داشت و هر دو طرف دقیقاً می‌دانند که از دوره اجاره چه انتظاراتی دارند.

2. شامل مشخصات خودرو فردی

یکی دیگر از عناصر حیاتی که باید در قرارداد اجاره خودرو خود لحاظ کنید، مشخصات خودروی فردی است که باید شامل جزئیاتی مانند ساخت، مدل، سال، رنگ و مسافت پیموده شده در هنگام تحویل دهی یا تحویل گیری باشد. با ارائه این اطلاعات به صورت کتبی در توافقنامه خود، می‌توانید از بروز هرگونه اختلاف احتمالی در مورد خودرویی که اجاره شده جلوگیری کنید. علاوه بر این، گنجاندن عکس‌ خودرو به عنوان مدرک از شرایط فیزیکی آن، می‌تواند در مستندسازی میزان تمیز بودن و یا آسیب‌دیدگی یک خودرو مفید باشد.

3. تعیین محدوده استفاده

قرارداد اجاره خودرو همچنین باید هرگونه محدودیتی که در مورد نحوه استفاده مشتریان از وسیله نقلیه اجاره‌ای وجود دارد، مشخص کند. مثلاً اگر نمی‌خواهید مشتری وسایل نقلیه شما را خارج از محدوده شهری ببرد یا بیش از تعداد مشخصی مایل در روز، هفته یا ماه رانندگی کند، باید این محدودیت‌ها را در قرارداد مشخص کنید تا مشتریان قبل از امضای قرارداد از آنها مطلع شوند. علاوه بر این، اگر هدف شما محدود سازی انواع فعالیت‌ها (مانند رانندگی خارج از جاده) باشد، این محدودیت‌ها را نیز باید به صورت کتبی برای اهداف حفاظتی قانونی درج نمایید.

4. اطلاعات مسافت پیموده شده و هزینه‌های اضافی

شاید در نگاه اول، محدودیت کیلومتری (همان مسافت پیموده شده) و هزینه‌های اضافی چندان مهم به نظر نرسد اما همین عوامل، در تجربه شما از رنت خودرو و هزینه‌ای که پرداخت خواهید کرد مؤثرند. این بخش قرارداد اجاره خودرو باید شامل جزئیاتی از قبیل مسافت پیمایش شده در اجاره، جریمه بابت طی هر کیلومتر اضافه و سایر هزینه‌ها (مانند هزینه‌های سوخت‌گیری) باشد.

به عنوان مثال، اگر مشتری از محدوده کیلومتری تعیین شده در قرارداد تجاوز کرده و مسافت بیشتری را پیموده باشد، ممکن است به ازای هر مایل یا ساعت از شما هزینه دریافت شود. علاوه بر این، اگر مشتری قبل از بازگرداندن وسیله نقلیه خود سوخت گیری نکند، ممکن است مجبور شوید هزینه‌های اضافی بابت سوخت خودروی کرایه‌ای بپردازید.

4. بیمه و امنیت

این قسمت از قرارداد اجاره خودرو سواری جزئیات مربوط به پوشش بیمه نامه (مثل پوشش بدهی)، چک یا سفته و ودیعه نقدی را پوشش می‌دهد. به علاوه بایستی مشخص شود که اگر ماشین اجاره‌ای نیاز به تعمیر داشته باشد یا در طی زمانی که در اختیار اجاره کننده است دچار نقص گردد، چه اتفاقی می‌افتد. همچنین باید مشخص کند که چه کسی این هزینه‌ها را پوشش می‌دهد؛ آیا بیمه آن را پوشش خواهد داد یا باید از جیب هر یک از طرفین پرداخت شود.

به علاوه این بخش باید شامل جزئیاتی مانند مدت زمان تکمیل تعمیرات و اینکه چه کسی مسئول پرداخت قبوض تعمیر است، باشد.

نمونه قرارداد اجاره خودرو سواری

طرفین

قرارداد اجاره خودرو در تاریخ ________________ (تاریخ لازم الاجرا)، بین میزبان (مالک موجر) _______________به شماره شناسنامه ____________ و  مهمان  (مستأجر) ________________ به شماره شناسنامه ______________ عقد خواهد شد. به موجب این قرارداد، حقوق و تعهدات مربوطه طرفین مشخص خواهند شد.

مشخصات خودروی اجاره ای

مشخصات فنی 
سال ساخت 
شماره پلاک 
مدل 
رنگ 
میزان کارکرد مسافت پیموده شده 

مدت اجاره

مالک موافقت می‌کند که وسیله نقلیه اجاره‌ای را برای یک دوره تخمینی از تاریخ __________________ تا _______________ اجاره شود.

هزینه‌های اجاره

طرفین بدین وسیله با هزینه‌های اجاره به شرح زیر موافقت می‌کنند:

هزینه‌های کارمزد 
هزینه در روز / هفته 
هزینه سوخت 
مسافت پیموده شده / کیلومتر 
مازاد مسافت پیموده شده / کیلومتر 

اجاره‌دهنده موافقت می‌کند که از محدوده کیلومتری _______________ کیلومتر برای خودروی اجاره‌ای پیروی کند.

⬜ طرفین توافق می‌کنند که هیچ محدودیت مسافت پیموده/کیلومتر برای وسیله نقلیه اجاره‌ای وجود ندارد.

به موجب این قرارداد، طرفین توافق می‌کنند که وسیله نقلیه اجاره‌ای تنها برای استفاده شخصی و/یا تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد و نگهداری و مراقبت مناسب از وسیله نقلیه اجاره‌ای اعمال خواهد شد.

اجاره‌دهنده موافقت می‌کند که قوانین مربوط به بیمه را رعایت کند.

اجاره‌دهنده موافقت می‌کند که فقط افرادی که در زیر ثبت نام کرده‌اند مجاز به استفاده از خودروی اجاره‌ای خواهند بود.

  1. _________________________________________________
  2. _________________________________________________
  3. _________________________________________________

طرفین توافق می‌کنند که وسیله نقلیه اجاره‌ای تحت هیچ شرایطی اجاره فرعی نخواهد شد (یعنی نبایست خودرویی که به عنوان مهمان اجاره کرده اید را به فرد دیگری اجاره بدهید).

آسیب‌های احتمالی به خودروی اجاره ای

طبق توافق طرفین، خودروی مورد اجاره دارای آسیب‌های فیزیکی و فنی زیر بوده و میزبان و مهمان از وجود این آسیب‌ها آگاه هستند.

  1. _____________________________________
  2. _____________________________________
  3. _____________________________________

بیمه

اجاره‌دهنده موافقت می‌کند که مدرک بیمه‌ای مبنی بر پوشش صدمات جانی به اجاره‌دهنده، خودروی اجاره‌ای، مسافران خودروی اجاره‌ای و سایر افراد و/یا دارایی به مالک ارائه دهد. طرفین توافق می‌کنند که در صورت بروز خسارت به وسیله نقلیه اجاره‌ای در حین تصاحب وسیله نقلیه اجاره‌ای، اجاره‌کننده بیمه مورد نیاز را در صورت وجود، پرداخت کرده و حق دریافت بیمه را به مالک واگذار خواهد کرد.

ودیعه نقدی

طرفین موافقت می‌کنند که در صورت آسیب دیدن، گم شدن و سرقت وسیله نقلیه اجاره‌ای توسط اجاره‌کننده، جریمه به مبلغ __________________تومان ارائه و توسط مالک استفاده شود.

طرفین موافقت می‌کنند که در مقابل هرگونه ادعا، بدهی، خسارات، ضرر، جریمه‌، خسارات، هزینه‌ اضافی، هر گونه هزینه‌های قانونی معقول و/یا هزینه‌های جانبی (در صورت وجود)، نسبت به یکدیگر رویکرد مسالمت آمیزی در پیش بگیرند.

قانون حاکم

این توافقنامه باید مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران اداره و تفسیر شود.

حل و فصل اختلافات جایگزین

هر گونه اختلاف(های) مرتبط با این قرارداد مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، سیاست‌ها و مقررات مرکز رنت خودرو سپریس توسط کارشناسان بخش مربوطه و با همکاری طرفین قرارداد حل و فصل خواهد شد.

اصلاحات

طرفین موافقت می‌کنند که هر اصلاحیه‌ای که در این قرارداد انجام می‌شود باید به صورت کتبی باشد و باید توسط هر دو طرف این موافقتنامه امضا شود. به این ترتیب، هر گونه اصلاحات انجام شده توسط طرفین در این موافقتنامه اعمال خواهد شد

وظایف

بدینوسیله طرفین موافقت می‌کنند که هیچ یک از مسئولیت‌های مندرج در این قرارداد را به شخص ثالث واگذار نکنند مگر اینکه هر دو طرف به صورت کتبی موافقت نموده باشند.

امضا و تاریخ

بدینوسیله طرفین با شرایط و ضوابط مندرج در این قرارداد موافقت می‌نمایند.

محل امضای موجرمحل امضای مستأجر
  

تجربه کاربران سپریس از امضای قرارداد اجاره خودرو

«من به واسطه شغلم هرماه حداقل سه مرتبه به تهران سفر می‌کنم. می‌توانید تصور کنید که تصمیم گرفته ام به محض رسیدن به تهران، برای رفت و آمد از خدمات اجاره خودرو استفاده کنم تا خدا تومان هزینه رفت و آمدم نشود! بنابراین باید هر بار، با فرایند عقد قرارداد اجاره خودرو هم سروکله بزنم؛ از تحویل گرفتن ماشین تا تایید پایبندی به تمام مقررات اجاره و سیاست‌های سپریس. به همین دلیل می‌‎توانم چندتا نکته دوستانه در ارتباط با قراردادهای رنت خودرو با شما در میان بگذارم.

یکی از مهمترین جنبه‌های قرارداد اجاره خودرو، پوشش بیمه‌ای است. درک اینکه چه چیزی در قرارداد گنجانده شده و میزبان از شما چه انتظاراتی دارد، خیلی مهم است، این امر می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر هزینه اجاره داشته باشد. هنگام اجاره ماشین، همیشه پوشش بیمه اضافی را خریداری می‌کنم تا در صورت بروز هر تصادف یا خسارتی که ممکن است در طول سفرم رخ دهد، پشتیبانی برای کاور هزینه خسارت داشته باشم.

یکی دیگر از جنبه‌های قراردادهای اجاره خودرو که بایستی به عنوان مهمان با آن موافقت کنید، سیاست سوخت است. میزبانان انتظار دارند شما خودرو را درست مثل زمان تحویل گیری، با باک پر برگردانید. در نتیجه همیشه قبل از تحویل، سوختگیری کامل انجام می‌دهم.

فرآیند کرایه خودرو می‌تواند زمان بر باشد، به خصوص اگر در فصل شلوغی یا در یک فرودگاه شلوغ خودرو اجاره می‌کنید. مهم است که زمان زیادی را برای فرآیند اجاره در نظر بگیرید و قبل از امضای قرارداد، سؤالاتی را که ممکن است داشته باشید بپرسید.»

سخن آخر

اجاره ماشین می‌تواند راهی عالی برای رفت و آمد باشد، اما بایستی حتماً از عقد قرارداد اجاره خودرو اصولی و صحیح اطمینان حاصل کنید تا مطمئن شوید همه چیز به خوبی پیش می‌رود.

درک اصول قرار داد کرایه ماشین مهم است. قرارداد اجاره خودرو یک سند قانونی محسوب می‌شود که شرایط و ضوابط یک قرارداد اجاره بین مالک خودرو و اجاره کننده را مشخص می‌کند. این قرارداد باید شامل جزئیاتی مانند دوره اجاره، اطلاعات خودرو و هزینه‌های اجاره باشد.

شما می‌توانید نمونه قراردادهای رنت خودرو در سپریس را از اینجا مشاهده نمایید.

سؤالات متداول

مدت قرارداد اجاره خودرو چقدر است؟

مدت قرارداد اجاره خودرو به عوامل مختلفی از جمله نوع خودرو، شرایط میزبان و توافق بین طرفین بستگی دارد. با این حال، به طور کلی، مدت قرارداد اجاره خودرو از یک روز تا یک ماه خواهد بود. در صورتی که بخواهید خودرو را به صورت چند ماهه یا سالانه کرایه کنید بایستی با میزبان و کارشناسان سپریس مشورت نمایید.

در صورت بروز خسارت به خودرو در حین اجاره، چه کسی مسئول جبران خسارت است؟

در صورت بروز خسارت به خودرو در حین اجاره، مسئولیت جبران خسارت به عوامل مختلفی از جمله نوع خسارت، شرایط بیمه و توافق بین طرفین بستگی دارد.

در صورت عدم رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی توسط اجاره کننده، چه اقدامی صورت می‌گیرد؟

در صورت عدم رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی توسط اجاره کننده، شرکت سپریس می‌تواند مبلغ جریمه را از شما دریافت کند. مبلغ جریمه معمولاً برابر با مبلغ جریمه‌ای است که توسط پلیس راهنمایی و رانندگی صادر شده است. این جریمه از مبلغ ودیعه نقدی که شما نزد سپریس پرداخت کرده اید کسر خواهد شد.

آیا قرارداد اجاره خودرو از نظر حقوقی معتبر است؟

بله، قرارداد اجاره خودرو از نظر حقوقی معتبر است. قرارداد اجاره خودرو یک قرارداد مدنی است که به موجب آن، موجر (صاحب خودرو) خودروی خود را به مستاجر (شخصی که خودرو را اجاره می‌کند) برای مدت معینی و در مقابل دریافت اجاره‌بها واگذار می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا