راهنمای اجاره خودروقوانین رانندگی و بیمه

چه نوع بیمه ماشین اجاره ای بخریم؟ | انواع بیمه خودرو اجاره ای

وضع اقتصادی غالب در سرتاسر دنیا، قدرت درصد زیادی از جوامع برای خرید خودرو را پایین آورده است. از همین رو، افراد به دلایل مختلفی سراغ اجاره خودرو می‌روند؛ از مسافرت گرفته تا شرکت در مراسم‌های مهمی مانند جلسات کاری و جشن عروسی. توجه داشته باشید که اجاره خودرو اصولاً به امانت گرفتن ماشین محسوب می‌شود و شما به عنوان مهمان موظف هستید با تهیه بیمه ماشین اجاره ای، از محافظت و امنیت خودرو اطمینان حاصل کنید.

 تا زمانی که خودروی رنت شده در دست شماست در قبال مراقبت از امنیت آن مسئول خواهید بود. زمانی که ماشین اجاره شده تحت پوشش بیمه خودرو اجاره ای باشد، در صورت بروز آسیب و سرقت کلی و جزئی که مقصر مستقیم آن شما نباشید، شرکت بیمه درصدهای متغیری از مبلغ خسارت را جبران خواهد کرد.

اما پیش از اینکه سراغ رنت ماشین و خرید بیمه اجاره خودرو بروید، بایستی از انواع بیمه‌های موجود و نکات مربوط به هریک از آنها آگاهی داشته باشید. در این مقاله از مجله سپریس، نگاهی به انواع بیمه‌های موجود برای خودرو و شرایط هریک خواهیم داشت.

اهمیت بیمه ماشین اجاره ای

اهمیت بیمه اجاره خودرو

با وجود تورم و هزینه‌های بالای مالکیت و سرویس مداوم خودرو، درصد روزافزونی از جمعیت دنیا از خرید خودرو صرف نظر می‌کنند و به سراغ گزینه اجاره خودرو می‌آیند. نکته مهم اینجاست که حوادث بین خودروهای تحت مالکیت و ماشین‌های اجاره‌ای تفاوتی قائل نمی‌شوند و وقت قبلی نمی‌گیرند. اگر خودروی کرایه‌ای در اختیار داشته باشید و برای خرید بیمه ماشین اجاره ای اقدام نکنید، جیب خود را در معرض ریسک پرداخت خسارات سنگین قرار داده‌اید.

تمامی خودروهای قابل اجاره در سپریس تحت پوشش بیمه شخص ثالث هستند، اما شما به عنوان مهمانی که قصد به امانت گرفتن خودرو را دارد بایستی برای رعایت جوانت احتیاط نسبت به خرید بیمه بدنه نیز اقدام نمایید. از آنجا که در صورت بروز حوادث خسارت‌های وارده بایستی توسط راننده پرداخت شوند، خرید بیمه خودرو اجاره ای از مبلغی که در صورت بروز حادثه بر شما تحمیل می‌شود خواهد کاست. این امر به ویژه هنگامی که قصد رنت ماشین‌های خارجی و لوکس را داشته باشید اهمیت پیدا می‌کند؛ زیرا طبعاً هرچه قیمت ماشین بالاتر باشد، مبلغ خسارت در صورت بروز حادثه نیز بیشتر خواهد شد.

با این اوصاف پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه برای رنت خودرو درخواست ثبت کنید، حتماً از انواع بیمه ماشین اجاره ای و قوانین آنها آگاه باشید و بدانید با خرید هر نوع بیمه، انتظار چه سقفی از پوشش را می‌توانید داشته باشید. به این ترتیب با آگاهی کامل نسبت به تهیه بیمه قرارداد اجاره ماشین اقدام خواهید کرد و در صورت بروز حوادث کلی و جزئی، از نحوه پوشش و جبران خسارت توسط شرکت بیمه آگاه خواهید بود.

انواع بیمه خودرو اجاره ای

تفاوت اصلی انواع بیمه ماشین اجاره ای ارائه شده، در میزان پوشش آنها برای خسارات مختلف است. در ادامه چندین بیمه خودرو اجاره ای که برای خودروهای سپریس قابل تهیه هستند را باهم بررسی خواهیم کرد.

بیمه ماشین اجاره ای معمولی

اولین و رایج‌ترین بیمه ماشین اجاره ای که مؤسسات رنت خودرو تهیه می‌کنند، بیمه معمولی است. این نوع بیمه شامل بیمه بدنه و شخص ثالث می‌شود و حدود 70 درصد از حوادث (اعم از سرقت کلی و جزئی، خسارات تحت پوشش بیمه و حوادثی که ناشی از قصور و اهمال مهمان نباشند) را پوشش می‌دهد.

بیمه کامل ماشین اجاره ای

همانطور که از نامش برمی‌آید، بیمه ماشین اجاره ای کامل دامنه وسیع‌تری از حوادث را پوشش می‌دهد. شرکت سپریس با ارائه پکیج بیمه خودرو اجاره ای کامل با همکاری بیمه سامان، به مهمانان توصیه می‌کند محض خاطرجمعی در برابر اتفاقات احتمالی (تصادف، سرقت، حوادث ناشی از بلایای طبیعی و آتش سوزی) هنگام رنت خودرو نسبت به تهیه بیمه کامل اقدام کنند.

بیمه بدنه خودرو اجاره ای

آسیب دیدگی بدنه خودرو و تعمیرات آن، در 80 درصد مواقع هزینه زیادی روی دست راننده می‌گذارد. از همین رو با تهیه بیمه بدنه ماشین اجاره ای، خساراتی که در اثر عواملی مانند تصادف، برخورد با اجسام دیگر، آسیب فیزیکی ناشی از سرقت و غیره ایجاد شوند جبران خواهند گردید.

بیمه شخص ثالث خودرو اجاره ای

همانطور که اشاره کردیم، وجود بیمه شخص ثالث برای خودرویی که اجاره داده می‎‌شود اجباری است. این نوع بیمه خودرو اجاره ای، خسارات مالی و جانی (شامل موارد منجر به فوت) را پوشش می‌دهد.

بیمه سرقت

حتی در صورت مراقبت شش دانگه شما، بازهم امکان بروز سرقت کلی یا جزئی ماشین اجاره ای وجود دارد. بیمه سرقت یکی از زیرمجموعه‌های بیمه بدنه به حساب می‌آید و به عنوان یکی از انواع بیمه ماشین اجاره ای اهمیت زیادی دارد. با خرید بیمه سرقت، شرکت بیمه خسارت آسیب دیدگی و اموال مسروقه را پرداخت خواهد کرد.

بیمه بین المللی CWD

در صورتی که قصد داشته باشید از خدمات سپریس در کشورهای خارجی (شامل ترکیه، عمان و امارات) بهره ببرید، خرید بیمه ماشین اجاره ای CWD اکیداً توصیه می‌شود. البته این نوع بیمه درصدهای پوشش مختلفی را دربر می‌گیرد و شما بایستی با توجه به نیازهای خود، نسبت به خرید آن اقدام کنید.

پرداخت خسارت خودرو اجاره ای به عهده کیست؟

بیمه ماشین اجاره ای | پرداخت خسارت خودرو اجاره ای به عهده کیست؟

یکی از سؤالاتی که هنگام تصمیم گیری برای اجاره ماشین و خرید بیمه خودرو اجاره ای پیش می‌آید، این است که در صورت بروز حادثه چه کسی مسئول پرداخت خسارت خواهد بود؟

پاسخ این سؤال به تصمیم شما برای تهیه بیمه خودرو اجاره ای بستگی خواهد داشت. در صورتی که اجاره بدون راننده باشد و نسبت به خرید پکیج بیمه اقدام نکرده باشید، تمام خسارت بیمه متوجه شما خواهد بود و مبلغ خسارت از ودیعه نقدی شما کسر خواهد شد.

هنگام اجاره با راننده، حوادث تحت پوشش بیمه توسط شرکت ارائه دهنده بیمه جبران خواهند شد و باقی خسارات متوجه راننده (مالک خودرو) خواهد بود.

خسارت‌های کمتر از 1 میلیون تومان

سپریس در شرایط اجاره‌، مبلغی را به عنوان ودیعه خلافی و خسارت درنظر می‌گیرد. در صورتی که خسارت وارده در حین اجاره خودرو زیر 1 میلیون تومان و خارج از شرایط بیمه باشد از جیب شما (مهمان) پرداخت خواهد شد.

خسارت‌های بالای 1 میلیون تومان

برای خسارت‌های بالای 1 میلیون تومان، بسته به نوع خسارت و نوع بیمه انتخاب شده در زمان عقد قرارداد، مبلغ از سوی شرکت بیمه گر پرداخت خواهد شد. اما مبلغ افت قیمت خودرو از ودیعه نقدی شما کسر می‌شود. اگر از پکیج بیمه کامل سامان بهره برده باشید، پرداخت هزینه افت قیمت خودرو متوجه شما نخواهد بود.

نکات بیمه خودروهای کرایه ای

برخورداری از شرایط پوشش بیمه ماشین اجاره ای، بایدها و نبایدهایی دارد که بایستی به آنها دقت داشته باشید. از جمله مهم‌ترین شرایط بیمه ماشین اجاره ای می‌توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم.

  • تمامی مدارک لازم برای اجاره خودرو را ارائه بدهید. وجود گواهینامه معتبر، مدارک شناسایی معتبر (و رعایت قانون رنت ماشین برای افراد بالای 25 سال)، ارائه سفته و ودیعه نقدی طبق توافق در قرارداد اجاره خودرو، از بروز مشکلات ثانویه و اختلاف‌های ناخواسته با شرکت بیمه یا میزبان جلوگیری خواهد کرد.
  • اگر حین رانندگی اتفاقی برای خودرو افتاد، سرخود برای تعمیرات اقدام نکنید. حتماً با میزبان هماهنگی لازم را انجام بدهید یا در صورت هدایت ماشین به تعمیرگاه به صلاحدید مراجع رسمی، به سپریس و به میزبان اطلاع بدهید.
  • پرداخت خسارت خودرو اجاره ای در صورت داشتن بیمه بدنه و شخص ثالث بر عهده شرکت بیمه گر خواهد بود.

تأمین امنیت اجاره ماشین همراه با بیمه اجاره خودرو

تأمین امنیت اجاره ماشین همراه با بیمه اجاره خودرو | بیمه خودرو اجاره ای

تجربه سواری با خودروی اجاره‌ای، تحت پوشش بیمه امنیت مالی شما و میزبان را تضمین خواهد کرد. سپریس با همکاری بیمه سامان پکیج کاملی از بیمه ماشین اجاره ای را ارائه می‌دهد. مادامی که در رانندگی احتیاط لازم را به خرج بدهید و احیاناً حوادثی خارج از موارد تحت پوشش بیمه رخ ندهند، می‌توانید بابت ضمانت مالی و حمایتی بیمه اطمینان داشته باشید.

در مرحله عقد قرارداد اجاره ماشین از مؤسسه سپریس و تحویل گیری، بایستی به تعداد روزهایی که برای اجاره درنظر دارید نسبت به خرید بیمه کامل روزانه اقدام کنید. مبلغ بیمه اجاره خودرو نسبت به پوششی که برخوردار خواهید شد، ناچیز است و امنیت مالی شما و مالک خودرو را تضمین خواهد کرد.

جمع بندی

تهیه بیمه ماشین اجاره ای یکی از مهم‌ترین اقدام‌هایی است که بایستی در هنگام درخواست برای رنت خودرو درنظر داشته باشید. با اقدام برای خرید بیمه خودرو اجاره ای و رعایت مقررات بیمه برای اجاره خودرو، نه تنها امنیت خودرویی که به امانت گرفته‌اید حفظ خواهد شد بلکه به عنوان یک مهمان وظیفه شناس و مسئولیت پذیر شناخته خواهید شد.

همانطور که اشاره کردیم، شرکت سپریس با ارائه پکیج بیمه اجاره خودرو با همکاری بیمه سامان، امکان برخورداری از درصد پوشش بالایی در مقابل حوادث غیرمترقبه را برای مهمانان عزیز فراهم کرده است. پیشنهاد می‎‌کنیم در هنگام ثبت درخواست برای رنت خودرو، با توجه به تعداد روزهای مدنظر برای اجاره ماشین به فکر خرید بیمه کامل نیز باشید.

به این ترتیب با خدمات بیمه کامل خودرو، مالکانی که ماشین خود را برای کسب درآمد کرایه می‌دهند نیز از بابت امنیت مالی سرمایه خود اطمینان خواهند داشت.

در صورتی که سؤالی درباره خرید بیمه ماشین اجاره ای و مقررات بیمه برای اجاره خودرو دارید، کارشناسان ما با کمال میل پاسخگوی شما خواهند بود.

سؤالات متداول

شرایط بیمه ماشین های اجاره ای چگونه است؟

سپریس برای کاهش ریسک متضرر شدن مالک و مهمان، با همکاری بیمه سامان، امکان خرید بیمه اجاره خودرو را فراهم کرده است. مهمان همزمان با تعداد روزهای اجاره خودرو، می‌تواند برای همان تعداد روز بیمه روزانه اجاره خریداری کند و در صورتی که در حین اجاره ماشین اتفاقی بیفتد از پوشش‌های زیر استفاده کند:
سرقت کلی و جزئی؛
تصادف؛
آتش سوزي (و خسارات ناشی از آتش سوزی، صاعقه یا انفجار به اتومبیل و یا لوازم اصلی و یدکی همراه آن)؛
بلایای طبیعی؛
رنگ، اسید و مواد شیمیایی.

هزینه بیمه اجاره خودرو بر عهده چه کسی است؟

هزینه خرید بیمه اجاره خودرو به عهده مهمان اجاره کننده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا