سفر و گردشگری

6 پیشنهاد برای سفر به مناطق خنک اطراف تهران در تابستان

در روزهای تابستانی، گرمای تهران به حدی بالا می‌گیرد که هرکسی به دنبال یک راه دررو می‌گردد تا اندکی از حرارت خفه کننده و آلودگی به دور باشد. یکی از ایده‌هایی که در این مواقع به ذهن خطور می‌کند، سفر یکروزه به مناطق خنک اطراف تهران در تابستان است.

اکثر پایتخت نشینان به دلیل مشغله‌های فراوان، فرصت زیادی برای سفرهای طولانی ندارند و مایلند در یک یا نهایتاً دو روز، به تفریح خود برسند و به منزل بازگردند. از همین رو مقاصد سفر یک روزه اطراف تهران در تابستان، گزینه‌های دلنشینی برای گذران یک آخر هفته همراه دوستان یا خانواده خواهند بود.

در این مقاله از مجله سپریس، به معرفی جاهای دیدنی اطراف تهران در فصل تابستان خواهیم پرداخت. این مقاصد در ماه‌های گرم سال، از آب و هوای دلچسب‌تری نسبت به مرکز پایتخت برخوردارند. اگر فرصتی پیدا کردید تا با ماشین شخصی یا اجاره‌ای از هوای داغ و آلوده بگریزید و از زیبایی‌های پاکیزه طبیعت لذت ببرید، حتماً به یکی از مقاصد پیشنهادی ما سر بزنید!

مناطق خنک اطراف تهران در تابستان برای سفر

در نزدیکی تعطیلات تابستان، زمزمه‌های «تابستان اطراف تهران کجا بریم؟» به تدریج بالا می‌گیرد. اما با وجود گرمای شدید هوا در سه ماه تابستان و اوایل پاییز، انتخاب مقصد چندان کار راحتی نیست. گرمای هوا می‌تواند تمام لذت سفر را زایل کند و به جای خاطره‌ای لذتبخش، کلافگی و سردرد به همراه داشته باشد. ولی خبر خوب اینجاست که مناطق خنک اطراف تهران در تابستان، در گرم‌ترین ماه‌های سال از چنان آب و هوای دلچسبی برخوردارند که به شما اجازه می‌دهند از یک نفس عمیق در فضایی لطیف و پاکیزه لذت ببرید.

در این لیست به معرفی 6 مقصد محبوب در اطراف تهران می‌پردازیم که می‌توانید برای سفرهای یک روزه اطراف تهران درنظر بگیرید. رفت و برگشت به این مقاصد با ماشین شخصی یا اجاره‌ای، زمان زیادی طول نمی‌کشد و در انتهای روز، آسوده و بدون خستگی به خانه بازمی‌گردید.

1. سد لفور، یکی از مناطق خنک اطراف تهران در تابستان

 سد لفور، یکی از مناطق خنک اطراف تهران در تابستان

آدرس: 10 کیلومتری شیرگاه، جاده جوارم

اگر عاشق رانندگی و سرسبزی شمالی هستید، پیشنهاد می‌کنیم برای سفر یک روزه اطراف تهران با خودرو شخصی، سری به سد لفور بزنید. با روانه شدن به سمت جاده فیروزکوه، در 10 کیلومتری جنوب غرب شهر شیرگاه از توابع شهرستان سوادکوه شمالی و در جاده جوارم، به سد لفور یا همان سد البرز خواهید رسید.

این سد 72 متری در دهستان لفور و در منطقه‎‌ای به نام دئوتک واقع شده است که محل تلاقی سه رودخانه اسکلیم روهار، آذر رود و کارسنگ رود به حساب می‌آید. وجود جنگلی زیبا در کنار این سد خاکی، محیطی دلنشین برای گذران یک تعطیلات خانوادگی به وجود آورده است.

2. تنگه ساواشی

تنگه واشی، مناسب تفریحات یک روزه تابستانی در تهران

آدرس: 20 کیلومتری فیروزکوه، 10 کیلومتری جاده فرعی به سمت روستای جلیزجند

یکی از خنک ترین جاهای تهران در تابستان که در زمان قاجار شکارگاه شاهان به حساب می‎آمد، تنگه واشی (یا ساواشی) است. این منطقه ییلاقی در پایتخت، گزینه‌ای فوق العاده برای پیچاندن گرمای وحشتناک و سر زدن به مناطق خنک اطراف تهران در تابستان خواهد بود. تنگه ساواشی در حقیقت شامل دو تنگه می‌شود که می‌توانید با پیاده روی از میان آنها، یادگارهای تاریخ ایران را به تماشا بنشنید و در نهایت به آبشار ساواشی برسید.

یکی از فاکتورهایی که این جاذبه را به انتخاب خانواده‌ها برای سفر یک روزه اطراف تهران در تابستان تبدیل می‌کند، وجود کتیبه‌های قجری و آثار برجا مانده از عشایر سنگسری روی دیواره‌های تنگه‌هاست. اگر مبدأ خود را مرکز تهران درنظر بگیرید، با رانندگی مسیری 2 و نیم ساعته به مقصد خواهید رسید.

3. روستای کمرد

روستای کمرد، یکی از مناطق خنک اطراف تهران در تابستان

آدرس: 25 کیلومتری شرق تهران، جاده آبعلی بین جاجرود و شهر جدید پردیس، روستای کمرد

یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران در تابستان، یعنی روستای زیبای کمرد در جاجرود خوش آب و هوا، بهترین مقصد برای عزیزانی است که مایلند یک شب رویایی را در روستایی که دست کم از بهشت ندارد، سپری کنند. یکی از دلایلی که مسافران، روستای کمرد را به عنوان یکی از مناطق خنک اطراف تهران در تابستان برای سفر انتخاب می‌کنند، وجود آبشاری به ارتفاع 20 متر است که در نزدیک غار معروف چهل دختر قرار دارد.

جنگل و دره‌های شگفت انگیز اطراف آبشار کمرد، این محل را به یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران در فصل تابستان تبدیل کرده‌اند. اگر از کوهنوردی و دوچرخه سواری کوهستانی لذت می‌برید، روستای کمرد را حتماً در لیست سفرتان قرار بدهید.

4. فشم، مقصد عالی برای سفر یک روزه اطراف تهران در تابستان

فشم، مقصد سفر یک روزه اطراف تهران در تابستان

آدرس: شهرستان شمیرانات

یکی از ییلاقات اطراف تهران که پاتوق تفریحات تابستانی پایتخت نشینان به حساب می‌آید، فشم معروف در شهرستان شمیرانات است. این منطقه خوش آب و هوا در شمال شرق تهران، مهد باغ‌های میوه فراوان نیز هست و در صورتی که آن را به عنوان مقصد سفر یک روزه اطراف تهران در تابستان انتخاب کنید، می‌توانید با خرید میوه‌های ارگانیک و طبیعی مانند زردآلو، سیب محلی، هلو و آلبالوی معروف فشم دلی از عزا دربیاورید.

از جمله دیدنی‌های این مقصد جذاب تابستانی برای سفر یک روزه اطراف تهران می‌توانیم به آبشار زیبای لالون (لالان)، آبشار یخی آبنیک، کوهستان و دشت جانستون اشاره کنیم. به علاوه بافت روستایی فشم که در بسیاری از نواحی هنوز حالت بومی و قدیمی خود را حفظ کرده، برای علاقه مندان به ایرانگردی جذابیت زیادی دارد و از همین رو، یکی از محبوب‌ترین مناطق خنک اطراف تهران در تابستان به حساب می‌آید.

5. روستای آهار، یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران در فصل تابستان

روستای آهار، یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران در فصل تابستان

آدرس: 40 کیلومتری شمال شرق تهران، بزرگراه شهید بابایی، 33 کیلومتری جاده لشگرک، نرسیده به فشم، خروجی دره بهشت

یکی از معروف‌ترین مقاصد مناسب برای سفرهای یک روزه در تهران یعنی روستای زیبای آهار، خوراک کسانی است که از شلوغی و گرما به تنگ می‌آیند و به دنبال مناطق خنک اطراف تهران در تابستان، به جاده می‎‌زنند. جاذبه‌های طبیعی آهار (به قول محلی‌ها، اوهار یا اوهر) از جمله رودخانه شکرآب، آبشار فصلی چهل پله و قلعه دختر، این روستا را به یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران در فصل تابستان تبدیل می‎‌کنند.

شغل غالب مردم این منطقه نیز باغداری است و از همین رو در مسیر، منظره باغ‎‌های سرسبز دیدگان شما را نوازش خواهد داد. آب و هوای غالب این منطقه به طور کلی از دمای پایینی برخوردار است و به همین دلیل، تابستان‌های نسبتاً خنکی را به خود می‌بیند. اگر قصد دارید بعد از سفر یک روزه اطراف تهران در تابستان به روستای آهار، یک شب در این محل اقامت داشته باشید حتماً لباس گرم و پتوی مناسب به همراه ببرید.

6. روستای افجه در نزدیکی لواسان

روستای افجه، یکی از مقاصد مناسب برای سفرهای یک روزه

آدرس: دهستان لواسانات، از توابع منطقه شمیرانات

روستای افجه، در دامنه‌ی دو قله‌ی بلند ریزان و آتشکوه در منطقه‌ی لواسانات تهران، بهشتی گمشده در میان کوه‌هاست و یکی از مناطق خنک اطراف تهران در تابستان برشمرده می‌شود. این روستای ییلاقی با آب و هوایی خنک و طبیعتی بکر، مقصد محبوب طبیعت‌گردان و کوهنوردان است.

افجه با دشت‌های سرسبز، باغ‌های میوه، رودخانه‌ها، آبشارهای متعدد و جاذبه‌های تاریخی جذابی مانند خانه‎‌های تاریخی قجری، محله چراغان سری و درخت چنار معروفش، قطعاً به عنوان یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران در فصل تابستان گزینه هیجان انگیزی خواهد بود.

سفر به مناطق خنک اطراف تهران در تابستان با ماشین اجاره‌ای

حالا که به معرفی مناطق خنک اطراف تهران در تابستان پرداختیم، احتمالاً ایده تفریحات یک روزه تابستانی در تهران پس ذهنتان را حسابی قلقلک می‌دهد. گذشته از تعطیلات و فرصت کافی، برای انجام سفر یک روزه اطراف تهران در تابستان به یک خودروی قابل اطمینان، جادار و ایمن نیازمند خواهید بود که در مسیر همراه و همیار شما باشد و امکان سفری ایمن و لذتبخش را فراهم کند.

اگر ماشین شخصی شما از کیفیت و فضای کافی برخوردار است، خدا را شکر کنید، بار را ببندید و همراه عزیزانتان بزنید به جاده. اما در صورتی که خودروی شما به هر دلیلی (مانند مشکلات فنی، کمبود فضا، کم‌جان بودن موتور و…) قابل استفاده برای سفر نباشد یا هنوز صاحب ماشین نشده باشید چطور؟ آیا باید قید سفر به جاهای دیدنی اطراف تهران در فصل تابستان را زد؟

با خدمات مؤسسه اجاره خودرو سپریس، یک انتخاب جایگزین عالی در اختیار شماست. لیست اجاره خودرو در تهران سایت سپریس، تقریباً هر خودرویی که در گالری‌های وطن مشاهده کرده باشید را با قیمتی که شاید یک دهم قیمت روز ماشین نیز نباشد، برای اجاره ارائه داده است. مزیت اجاره ماشین مسافرتی از سپریس اینجاست که می‌توانید برای هر سفر به مناطق خنک اطراف تهران در تابستان، از تنوع مدل‌های مختلف ماشین استفاده کنید و هر برند و تیپی که چشمتان گرفت را با بهترین شرایط رنت نمایید و از سفرتان لذت ببرید.

تنوع سگمنت‌های خودرو موجود در سایت، برای هر سلیقه و هر مقصدی آیتم مناسبی دربر دارد. فرقی ندارد به دنبال یک سدان خانوادگی باشید، اتومبیلی کامپکت برای سفرهای دونفره یا خودرو شاسی بلند و حتی ون برای مسافرت دسته جمعی. کافیست مدل خودرو و تایم سفر را در سایت جستجو کنید تا گزینه‎‌های موجود برای شما نمایش داده شوند.

جمع بندی

گرمای هوا، کمبود وقت و حتی دم دست نبودن خودروی مناسب، هیچ یک نمی‌توانند باعث شوند که شما از سفر یک روزه به مناطق خنک اطراف تهران در تابستان لذت نبرید. احتمالاً وقتی به هریک از اماکنی که در لیست مقاصد سفر یک روزه اطراف تهران در تابستان نام بردیم سر بزنید، از دل انگیز و خنک بودن آب و هوای آنها (در حالی که در تهران گرما بیداد می‌کند) شگفت زده خواهید شد.

انتخابی که می‌تواند لطف سفر شما به جاهای دیدنی اطراف تهران در فصل تابستان را دوچندان کند، اجاره ماشین موردعلاقه‎‌تان از سپریس است. شاید به دلیل اوضاع اقتصادی غالب بر کشور، خرید بسیاری از خودروهایی که امروزه قیمت آنها به چند میلیارد می‌رسد برای جوانان دیروز و امروز به راحتی مقدور نباشد. اما شما می‎‌توانید با شرایط و هزینه‌ای بسیار مناسب، سفر با ماشین‌های مختلف را تجربه کنید و برای خود و عزیزان‌تان خاطراتی به یاد ماندنی بسازید.

به نظر شما بهترین مناطق خنک اطراف تهران در تابستان کدامند؟ مایل بودید کدام اماکن را در لیست امروز ببینید؟ مشتاق شنیدن نظرات شما هستیم!

سؤالات متداول

بهترین ییلاقات تهران برای تابستان کجاست؟

انتخاب بهترین ییلاق تهران برای تابستان به سلیقه و نیاز شما بستگی دارد. اگر به دنبال مکانی خنک و خوش آب و هوا با امکانات رفاهی هستید، دربند، اوین، درکه و نیاوران گزینه های مناسبی هستند. اگر به دنبال مکانی با مناظر طبیعی بکر و دست نخورده هستید، لواسان، رودبار قصران، فشم و سوهان را انتخاب کنید.

بهترین مناطق خنک اطراف تهران برای سفر در تابستان کدامند؟

• شمال تهران: دره شمالی تهران، شامل دربند، درکه، سوهانک و نیاوران، از جمله محبوب ترین ییلاقات تهران هستند. این منطقه دارای آب و هوای خنک و کوهستانی، رودخانه های خروشان، درختان سرسبز و مناظر چشم نواز است.
• شرق تهران: لواسان، رودبار قصران، فشم و سوهان از جمله ییلاقات شرقی تهران هستند. این منطقه به خاطر باغ های میوه، چشمه های آب معدنی و آبشارهای متعددش معروف است.
• غرب تهران: کردان، تهراندشت، ساوجبلاغ و هشتگرد از جمله ییلاقات غربی تهران هستند. این منطقه به خاطر دشت های سرسبز، تپه های ماهور و پیست های اسکی اش معروف است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا