قوانین رانندگی و بیمه

مهم‌ترین اقدامات قبل خرید ماشین | نکات قبل خرید ماشین

یکی از خریدهای بزرگ و مهمی که قطعاً همراه با ذوق و شوق همراه خواهد بود، خرید ماشین است. اما درست مانند هر تصمیم بزرگ دیگری، اقدامات قبل خرید ماشین هم بایدها و نبایدهایی دارد که با رعایت آنها، اطمینان و راحتی خیال خود را تضمین خواهید کرد.

چه قصد داشته باشید ماشین صفر از نمایشگاه یا کارخانه خریداری کنید و چه سراغ ماشین‌های دست دوم بروید، بایستی نکات قبل خرید ماشین را بدانید و به مواردی از جمله خصوصیات ماشین، سلامت و گواهی ایمنی فنی، میزان کارکرد (در صورت دست دوم بودن ماشین)، شرایط و سایر نکات توجه داشته باشید. حتی توصیه می‌کنیم برای اینکه کار از محکم کاری عیب نکند، مدل ماشینی که برای خرید درنظر دارید را برای یک سفر امتحانی کوتاه اجاره کنید تا از عملکرد آن در شرایط مختلف جاده‌ای اطمینان داشته باشید.

پیش از اینکه سراغ خرید ماشین بروید، حتماً چک لیستی از اقدامات قبل خرید ماشین تهیه کنید تا بعداً بابت خرید، مسائل حقوقی و حتی فروش خودرو به مشکل برنخورید. در مجله سپریس مهم‌ترین اقدامات قبل خرید ماشین را باهم بررسی خواهیم کرد.

لیست مهم‌ترین اقدامات قبل خرید ماشین

نکات قبل از معامله خودرو

خرید خودرو در ایران، برخلاف کشورهای دیگر صرفاً خرید یک کالای مصرفی نیست. حتی اگر از مسائلی مانند گرانی و قیمت‌های سربه فلک کشیده خودرو صرف نظر کنیم، باید توجه داشته باشید که خودرو در ایران یک سرمایه به حساب می‌آید. بنابراین با درنظر داشتن اقدامات قبل خرید ماشین، هم از ماشینی که در اختیار خواهید داشت راضی خواهید بود و هم در صورت نیاز به فروش، به مشکل برنخواهید خورد.

اولین قدم از اقدامات قبل خرید ماشین: تعیین بودجه

یکی از مهم‌ترین و ابتدایی‌ترین اقدامات قبل خرید ماشین، نگاه به جیبتان است. یقیناً هرچقدر پول بدهید، همان قدر آش می‌خورید. با خود بسنجید که قصد دارید برای خرید خودرو (چه صفر و چه دست دوم) چقدر خرج کنید. افزون بر قیمت ماشین، باید موارد دیگری مانند وضعیت ارائه سرویس‌های مختلف، تعمیرات، وجود قطعات در بازار داخلی و هزینه قطعات را هم درنظر بگیرید.

تعیین اهداف، مهم‌ترین نکات قبل خرید ماشین

بعد از نگاه به جیب، از خودتان بپرسید هدف شما از خرید ماشین چیست؟ در رده قیمتی که انتخاب کرده‌اید، چه خودروهایی موجود هستند که به بهترین شکل پاسخگوی نیاز شما باشند؟ انتخاب خودروی مناسب بسته به تعداد سرنشینان، میزان فضای لازم و نوع کاربردی که مدنظر دارید (از سفرهای روزانه به محل کار یا تحصیل گرفته تا مسافرت‌های جاده‌ای فراوان در مسیرهای ناهموار) متفاوت خواهد بود. بعد از تعیین هدف، می‌توانید در سگمنت‌های مختلف (سدان، کراس اوور، SUV، خودروهای کامپکت و…) انتخاب خود را انجام بدهید.

بررسی دقیق مشخصات خودرو

صرف اینکه شنیده‌اید فلان خودرو برای سفرهای خانوادگی مناسب است، بیسار ماشین هندلینگ نرمی دارد و بهمان ماشین «خوش رو» است، دلیل بر صحت این ادعاها نمی‌شود. به علاوه، فریب تبلیغات و تعریف‌های کارخانه‌ای را نخورید. حتماً به شخصه تحقیقاتی از منابع تخصصی و بی‌‎طرف انجام بدهید و صادقانه از مزایا و معایب ماشینی که درنظر دارید آگاه شوید. حتی در این مرحله پیشنهاد می‌کنیم مدل خودروی موردنظر را قرض بگیرید یا اجاره کنید و یک تست درایو داشته باشید تا مطمئن شوید به اندازه‌ای که تعریفش را شنیده‌اید، بازدهی خوبی دارد.

بررسی سلامت فنی خودرو

فرقی ندارد اقدامات قبل خرید ماشین صفر را انجام می‌دهید یا برای خرید خودروی دست دوم برنامه ریزی می‌کنید، در هر صورت باید به سلامت کامل فنی ماشین موردنظر دقت داشته باشید. زمانی که می‌خواهید خودرو را تحویل بگیرید (ترجیحاً در طی ساعات اولیه تا میانی روز که نور در بهترین حالت باشد)، با دقت وضعیت فیزیکی ماشین را بررسی کنید. هر گونه مشکل در رنگ ماشین، آسیب دیدگی، فرو رفتگی و… را در همان لحظه به مسئول فروش گزارش بدهید تا به اطلاع برسد و ثبت شود. در صورتی که ماشین را از گالری بیرون ببرید، هیچ گونه ادعایی بابت وجود آسیب دیدگی‌ها قبل از تحویل خودرو نخواهید داشت.

اقدامات قبل خرید ماشین صفر

نکات قبل خرید ماشین

خرید خودرو صفر، ایده‌آل اکثر خریداران است. یکی از نکات قبل از معامله خودرو صفر که کمتر کسی به شما می‌گوید، اهمیت دوچندان رعایت ایمنی آن است. خودروهای صفر، یکی از تارگت‌های سارقین خودرو هستند. از همین رو پیشنهاد می‌کنیم در خلال انجام اقدامات قبل خرید ماشین، به فکر تهیه تجهیزات لازم برای ضد سرقت سازی ماشین محترم باشید. از خرید قفل فرمان گرفته تا GPS و ردیاب ماشین که شاید نهایتاً یک درصد قیمت خود ماشین برای شما آب بخورد.

یکی از اقدامات قبل خرید ماشین، انتخاب شیوه خرید است. برای خرید ماشین صفر می‌توانید به گالری ماشین یا کارخانه مراجعه کنید. به طور کلی خرید از کارخانه، معمولاً با قیمت کمتری نسبت به بازار آزاد صورت خواهد گرفت و طی مدت مشخصی بعد از ثبت نام (معمولاً چند ماه)، خودرو به شما تحویل خواهد شد.

دو مورد از نکات خرید ماشین صفر از بنگاه و گالری که از سویی یک عیب و از سوی دیگر مزیت به حساب می‌آیند، قیمت اندک بالاتر اما تحویل سریعتر هستند. با انجام اقدامات قبل خرید ماشین در گالری، می‌توانید بعد از انجام معامله و ثبت اسناد به نام، خودرو را تحویل بگیرید. در این حالت بایستی به شماره شاسی و مدل ماشین دقت لازم را مبذول دارید تا ناخواسته در دام کلاهبرداری نیفتید.

یکی دیگر از نکات مهم در خرید خودرو صفر، دقت به میزان مصرف سوخت آن است. سطح مصرف سوخت، رابطه مستقیمی با هزینه‌های خودرو در آینده خواهد داشت. اصولاً میزان مصرف ماشین با توجه به سوختی که در مسافت 100 کیلومتر می‌سوزاند تعیین می‌شود. هرچه میزان این مصرف سوخت پایین‌تر باشد، به نفع شما، جیب شما و محیط زیست خواهد بود.

نکات مهم قبل خرید اتومبیل کار کرده

اگر به هر دلیلی (به ویژه دلایل اقتصادی) قصد دارید سراغ خرید ماشین دست دوم بروید، پیش از هرچیزی با اقدامات قبل خرید ماشین آشنا شوید تا بعدها خود یا فروشنده را به دردسر نیندازید. مهم‌ترین اقدامات قبل خرید ماشین برای گزینه خودرو دست دوم، انتخاب یک منبع قابل اطمینان است. حتی اگر قصد دارید از سایت‌هایی مانند دیوار ماشین دست دوم بخرید، شخصاً در محل حاضر شوید و خودرو را از نزدیک بررسی کنید.

از پلاک ماشین استعلام بگیرید تا بابت اطلاعات مالک و ویژگی‌های فنی ماشین اطمینان حاصل کنید. برای احتیاط هرچه تمام‌تر، توصیه می‌کنیم یک کارشناسی فنی کامل هم از خودرو به عمل بیاورید تا پیش از اینکه کار از کار بگذرد، از تمامی عیوب احتمالی ماشین آگاه باشید.

بعد از اینکه از صحت و سلامت حقوقی و فیزیکی خودرو مطمئن شدید، تمام مراحل قانونی انتقال مالکیت را انجام بدهید. این مراحل شامل بستن قولنامه و انتقال مالکیت خودرو، تعویض پلاک، ثبت سند و مدارک رسمی به نام شما و اطمینان از پوشش بیمه ثالث و سایر موارد خواهند بود.

نکات پرداخت پول در معاملات خودرو

برای به انجام رساندن اقدامات قبل خرید ماشین، در نهایت بایستی شیوه پرداخت را انتخاب نمایید. بسیاری از مشتریان سراغ پرداخت نقدی یا اقساطی می‌روند. در صورتی که قدرت پرداخت اقساط به مدت مشخص را دارید و از درآمد مناسبی برخوردارید، می‌توانید آزادی بیشتری برای انتخاب خودرو داشته باشید و هزینه آن را به مرور بپردازید. اما اگر به هر دلیلی امکان پرداخت قسط را ندارید، خرید نقدی ماشین گزینه عملی‌تری خواهد بود.

اجاره ماشین، گزینه‌ای بسیار راحت‌تر از رعایت کل نکات قبل خرید ماشین

اقدامات قبل خرید ماشین

با تمام اوصافی که برشمردیم و نکاتی که یاد کردیم، در نهایت با خودتان فکر کنید و ببینید آیا خرید خودرو به اندازه ای که فکر می‌کنید به کار شما خواهد آمد؟ آیا سفرهای روزانه به محل کار یا تحصیل دارید، باید بچه‌ها را جابجا کنید و مسافرت‌های مداوم انجام بدهید؟ اگر پاسخ شما به سؤالات بالا مثبت است که هیچ، یک مرتبه دیگر نگاهی به لیست اقدامات قبل خرید ماشین بیندازید و مطمئن شوید هیچ چیز را از قلم نینداخته اید. اما در صورتی که صادقانه فکر می‌کنید و می‌بینید قرار است ماشین آینده درصد زیادی از زمان را در پارکینگ خاک بخورد، چرا از یک گزینه جایگزین با هزینه خیلی کمتر استفاده نکنید؟

منظورمان اجاره ماشین است؛ به خصوص زمانی که با رنت خودرو از مؤسسه سپریس با قیمت‌های به صرفه و بهترین شرایط بتوانید تجربه سواری با خودروهای مختلف را کسب کنید. حتی اگر مدت‌های طولانی به خودروی در اختیار نیاز داشته باشید، میزبانان سپریس تخفیف‌های خوبی نیز برای شما قائل خواهند شد. به این ترتیب قادر خواهید بود بدون نیاز به گذراندن دنگ و فنگ اقدامات قبل خرید ماشین و با هزینه‌ای بسیار به صرفه که شاید حتی یک دهم قیمت روز خودروهای بازار نیز نباشد، از سفر با ماشین موردنظر خود لذت ببرید.

اگر برای خرید ماشین مصمم هستید، بازهم سپریس با کمال میل همراه شما خواهد بود. همان طور که در لیست نکات قبل خرید ماشین اشاره کردیم، بهترین گزینه پیش از نهایی سازی معامله این است که یک سفر امتحانی (تست درایو) با ماشین داشته باشید و ببینید چقدر با همدیگر کنار می‌آیید. برای این کار، اجاره ماشین یکی از بهترین گزینه‌هایی است که در اختیار خواهید داشت. قطعاً یک اجاره کوتاه مدت برای حصول اطمینان، ارزشش را دارد و بعداً از بابت این حرکت از خودتان (و از سپریس) تشکر خواهید کرد.

جمع بندی

هدف از رعایت مجموعه اقدامات قبل خرید ماشین، پیشگیری از تمام مشکلات بالقوه حقوقی و قانونی هستند که ممکن است در صورت عدم رعایت اصول، پیش بیایند. چه قصد خرید اتومبیل صفر داشته باشید و چه دست دوم، با رعایت نکات قبل خرید ماشین از بروز مشکلات غیرمترقبه جلوگیری خواهید کرد.

پس از انجام تمام مراحل اولیه برای شناخت ماشین، از بررسی مشخصات فنی گرفته تا چک وضعیت فروش آن در بازار، سپریس با گزینه اجاره ماشین موردنظر آماده خدمت رسانی به شما خواهد بود. صرف هزینه‌ای معقول برای یک تست درایو، بسیار بهتر از آن است که بعد از خرید ماشین، عملکرد آن دلسردتان کند و آرزو کنید کاش رانندگی با مدل مورنظر را نیز امتحان کرده بودید.

سؤالات متداول

چه نکاتی را باید در هنگام تست رانندگی بررسی کنم؟

در حین تست رانندگی با ماشینی که قصد خرید آن را دارید، به ویژگی‌هایی از جمله فضای کابین و صندوق، قدرت و شتاب موتور، سرعت، هندلینگ و تعلیق ماشین دقت داشته باشید.

تنظیم سند خودرو باید در کجا انجام شود؟

برای انتقال اسناد خودرو بایستی به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید.

چه هزینه هایی برای انتقال سند باید پرداخت کنم؟

هزینه‌های انتقال مالکیت سند ماشین به شما شامل مواردی از جمله سند قطعی، تعویض و ثبت پلاک و هزینه کارشناسی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا