سفر و گردشگری

راهنمای سفر به هرمز با ماشین شخصی | مسافرت به جزیره هرمز با ماشین سواری چگونه است؟

در سراسر جهان چند جزیره را می‌شناسید که در مساحتی کمتر از 50 کیلومتر مربع، مجموعه‌ای از بی‌نظیرترین جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی جهان را در دل خود جا داده باشد؟ یکی از جذاب‌ترین مراکز ژئوتوریسم ایران که در جهان همتا ندارد، مسافران بسیاری را وسوسه می‌کند که به فکر سفر به هرمز با ماشین شخصی باشند.

گنبد نمکی خلیج فارس، جایگاه رنگین کمانی از خاک‌های کمیاب، مردمی خونگرم و سواحل خیره کننده‌ای است که همتای آنها در دنیا وجود ندارد. اگر تصمیم گرفته اید تعطیلات خود را به بازدید از جزیره هرمز بگذرانید، با مجله سپریس همراه باشید. در مقاله امروز بررسی خواهیم کرد که چطور باید خود را به این جزیره برسانید و چگونه از مسافرت به جزیره هرمز با ماشین سواری نهایت لذت را ببرید.

سفر به هرمز با ماشین شخصی، جزیره سرخ ایران

جزیره هرمز نیز مانند بسیاری از نقاط جنوبی و جاذبه‌هایی که در اطراف و در دل خلیج فارس واقع شده اند، در پایین ترین نقطه نقشه کشور قرار دارد. به همین دلیل تایم سفر به هرمز با ماشین شخصی از استان‌های مختلف به این محل بسته به موقعیت شما بسیار متغیر خواهد بود.

برخلاف جزیره‌های بزرگتری مانند کیش و قشم، هیچ مسیر سرراستی برای رسیدن به هرمز وجود ندارد. باید حداقل یک مسیر زمینی و یک مسیر آبی را زیر پا بگذارید تا خاک سرخ جزیره را از نزدیک ببینید. برای سفر به هرمز، گزینه‌های متعددی پیش روی شماست که شامل انتخاب‌های زیر می‌شوند.

  • سفر با هواپیما: این گزینه برای افرادی که نمی‌خواهند بالای بیست ساعت در جاده باشند یا به هر دلیلی محدودیت زمانی دارند، مناسب‌ترین انتخاب است. البته دقت داشته باشید که جزیره کوچک هرمز فرودگاه ندارد و شما باید به یکی از نزدیک‌ترین لوکیشن‌ها به هرمز (مانند قشم یا بندرعباس) پرواز کنید تا در مرحله بعد، رهسپار هرمز شوید.
  • سفر با قطار و اتوبوس: با یک حساب سرانگشتی، بسته به موقعیت مبداء بایستی چیزی بین بالای 24 الی زیر 2 ساعت مهمان مسیر زمینی باشید تا به یکی از بندرهای نزدیک به هرمز برسید. 
  • سفر با خودرو شخصی: اگر از عاشقان ماجراجویی‌های جاده‌ای و سفرهای طولانی هستید که از رانندگی لذت می‌برید، سفر به هرمز با ماشین شخصی می‌تواند حرکت هیجان انگیزی باشد. با این روش می‌توانید از زیبایی‌های مسیر لذت ببرید و در کمال آزادی به سیاحت بپردازید.

مسافرت به جزیره هرمز با ماشین سواری

مسافرت به جزیره هرمز با ماشین سواری
مسیر زمینی بندرعباس به بندر شهید حقانی برای مسافرت به جزیره هرمز با ماشین سواری

اگر تایم کافی، خودروی قدرتمند و بودجه مناسب برای یک سفر جاده ای دارید که چیزی کم از یک ماراتن ندارد، سفر به هرمز با ماشین شخصی بهترین گزینه برای شما خواهد بود. همراه چهارچرخ  و وفادار شما، مزایای زیادی نسبت به سایر روش‌های سفر در اختیار شما می‌گذارد؛ از جمله:

  • آزادی در انتخاب مسیر: شاید بخواهید با یک تیر دو نشان بزنید و در مسیر سفر به هرمز با ماشین شخصی، از جاذبه‌های سایر استان‎‌ها نیز دیدن کنید. انتخاب جاده منتهی به یکی از بنادر به شما بستگی دارد و می‌توانید بسته به استقامت خود و خودرو، به هر جاده‌ای که ترجیح می‌دهید بزنید.
  • حفظ حریم شخصی: سفر بالای بیست ساعته در فضای بسته ای که داخل آن در حضور غریبه‌ها معذب باشید، پتانسیل این را دارد که تجربه سفرتان را تلخ کند. به علاوه اگر همراهان مسن یا فرزندان کوچک داشته باشید، سفر داخل قطار و اتوبوس واقعاً فرساینده  خواهد بود. اما در سفر به هرمز با ماشین شخصی، از این دشواری‌ها خبری نیست. چهارچرخ اختیاری و کابین آن، آسایش کامل را برای شما به همراه خواهد داشت.
  • امکان توقف و استراحت: کدام قطار یا اتوبوسی است که هر ساعت یکبار محض استراحت توقفی داشته باشد تا بتوانید دوری بزنید و عضلات گرفته‌تان را استراحت بدهید؟! یکی از بزرگترین مزیت‌های سفر به هرمز با ماشین شخصی بر سایر وسایل نقلیه، امکان استراحت در هر زمان و مکان دلخواه است. در طی مسیری چنان طولانی، بدون استراحت منظم دچار خستگی ناجوری خواهید شد که باعث می‌شود از این سفر، چیزی جز کوفتگی و خستگی برجا نماند.

روش های بردن ماشین به جزیره هرمز

هزینه بردن ماشین به جزیره هرمز

بعد از رسیدن به بندرعباس، چند انتخاب پیش رو خواهید داشت: می‌توانید بعد از طی مسیر سفر به هرمز با ماشین شخصی، خودروی محترم را در اسکله شهید حقانی پارک کنید و سپس با شناور یا اتوبوس‌های دریایی، راهی هرمز شوید. هزینه بردن ماشین به جزیره هرمز بسته به تایم سال، اوضاع جوی و تراکم مسافران متغیر است اما چیزی در بازه 3 الی 6 میلیون تومان خواهد بود.

اگر می‌خواهید خودرو شخصی را نیز همراه خودتان به جزیره هرمز ببرید، مقصد شما بندر پل خواهد بود. سپس با لندینگ کرافت‌های خودروبر که در ساعات صبح تا غروب سرویس رسانی می‌کنند، به سمت هرمز حرکت خواهید کرد.

گزینه بعدی از روش های بردن ماشین به جزیره هرمز، این است که ماشین شخصی را از طریق اسکله در بندرعباس به لندینگ کرافت منتقل کنید تا به سمت قشم حرکت کنید. در مرحله بعدی این امکان را دارید که از طریق اسکله شهید ذاکری، به آب بزنید و همراه شناورها، به جزیره هرمز بروید. به این ترتیب با یک تیر دو نشان خواهید زد؛ می‌توانید به قشم گردی بپردازید و بعد به سفر به هرمز با ماشین شخصی ادامه بدهید.

پیش از شروع مرحله سفر آبی، حتماً از قبل وضعیت آب و هوا طی ده روز آینده و هزینه لندیگراف هرمز را چک کنید. شناورها و لندینگ کرافت‌ها در شرایط نابسامان جوّی و ناآرامی دریا، حرکت نخواهند داشت و این می‌تواند موجب تأخیر در سفر شما شود.

سفر به هرمز با ماشین شخصی
مسیر سفر لندینگ کرافت از بندر شهید حقانی به سوی هرمز

آدرس اسکله شهید حقانی: بندرعباس، امام موسی صدر، بلوار آیت‌الله طالقانی

شماره تماس: ۰۷۶۳۲۲۳۷۷۸۱

آدرس اسکله شهید ذاکری: شهرستان قشم، باهنر، بلوار ژئو پارک، بلوار خلیج فارس

شماره تماس: ۰۷۶۳۵۲۲۵۵۳۶

بازدید از جاذبه‌های جزیره هرمز

بعد از ورود به جزیره، سفر شما به هرمز تازه آغاز شده است! جاذبه‌های هرمز متعدد انتظار شما را می‌کشند و باید حداقل یکی دو روز کامل وقت بگذارید تا از این زیبایی‌ها لذت ببرید.

غار الهه نمک

اولین ایستگاه شما در طی بازدید از جذابیت‌های جغرافیایی جزیره هرمز، غار الهه نمک خواهد بود که بومیان جزیره، به آن «دره سکوت» و «دره مراقبه» نیز می‌گویند. اگر عاشق غارنوردی هستید، بازدید از این غار فوق العاده را از دست ندهید. بعد ورود از دهانه کوتاه غار، دیواره‌های رنگارنگ داخل آن چشم هر بیننده‌ای را مسحور خود می‌کنند. ساختارهای نمک، مانند عایق صوتی عمل می‌کنند و به همین علت، سکوت و آرامش جذابی به این محل می‌بخشند.

دره رنگین کمان؛ جاذبه‌ای که حین سفر به هرمز با ماشین شخصی باید دید

روش های بردن ماشین به جزیره هرمز
فرش‌های خاکی هرمز، هنر دست بومیان خلاق و خوش ذوق

در طی سفر به هرمز با ماشین شخصی، بازدید از دره رنگین کمان را حتماً در برنامه قرار بدهید. ساختار زمین شناختی جزیره هرمز به دلیل وجود عناصر و ترکیبات شیمیایی مختلف، عجیب‌ترین و نادرترین رنگ‌هایی را دربر دارد که می‌توان روی زمین خدا دید. الوان متنوع این دره، هنرمندان بومی را نیز سر ذوق آورده و باعث خلق دومین جاذبه هرمز در لیست ما، یعنی فرش‌های خاکی هرمز شده اند.

بسیاری از بومیان هرمز، با ذوق و سلیقه خود طرح‌های سنتی فرش را با استفاده از ترکیب خلاقانه خاک‌های رنگی روی سطح زمین رسم می‌کنند. به علاوه، جشنواره فرش‌های خاکی در هرمز که در بهار برگزار می‌شود نیز هرساله مسافران زیادی را از سرتاسر ایران و جهان به این جزیره کوچک و پر از عجایب می‌کشاند. اگر قصد سفر به هرمز با ماشین شخصی را داشته باشید، این جاذبه را از دست ندهید.

دره عجایب در هرمز

راهنمای سفر کردن به جزیره هرمز با خودرو شخصی

یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی استان هرمز که به باور بسیاری از توریست‎‌ها و ایرانگردان، یکی از جالب‌ترین و وهم انگیزترین ساختارهای ژئولوژیک جهان به حساب می‌آید، دره مجسمه‎‌های هرمز است. قدم به این دره که بگذارید، از هر گوشه و کناری متوجه نگاه چهره‌هایی نیمه انسان و نیمه جانور خواهید شد که هنر دست خالق هستند و طی قرنها فرسایش طبیعی به وجود آمده اند.

البته زیبایی این دره منحصر به مجسمه‌های آن نیست؛ پرتگاهی طبیعی که در انتهای دره پنهان شده قابی فوق العاده از خلیج فارس را به نمایش می‌گذارد که خوراک یک سلفی یادگاری خواهد بود. البته توصیه اکید می‌کنیم به تنهایی به بازدید از این دره نروید. برای ایمنی خود و همراهان، حتماً از یک راهنمای محلی راه بلد کمک بخواهید.

هرمز جزیره کوچکی است و بیشتر مسیرهای آن مناسب رفت و آمد خودرو نیستند، به همین علت پیشنهاد می‌کنیم ماشین شخصی را در یکی از پارکینگ‌های محلی بگذارید و برای گشت و گذار در این جزیره، با سه چرخه‌های موتوری محلی همراه شوید. سواری با سه چرخه‌ها، لطف و هیجان خاصی دارد و می‌توانید همزمان با گردش، در مسیر زیبایی‌های ساحلی و طبیعت هرمز را تماشا کنید و لذت ببرید.

اقامت در جزیره هرمز

طی سفر به هرمز با ماشین شخصی، اگر قصد داشته باشید در این جزیره اقامت کنید می‌توانید از بین هتل‌های سه ستاره و یا اقامتگاه‌های بومگردی این استان یکی را انتخاب کنید. در این جزیره کوچک و شگفت انگیز، خبری از هتل‌های لوکس نیست اما در عوض می‌توانید در فضایی جذاب با رنگ و بوی محلی اتراق کنید.

حین سفری که به هرمز دارید، حتماً خوراک‌های محلی این جزیره را امتحان کنید، بعداً از خودتان (و ما!) تشکر خواهید کرد. بومیان خوش سلیقه و مهمان نواز، در رستوران‌های محلی با غذاهای لذیذی از جمله ماهی برشته، گبولی گوشت، دوپیازه میگو و هواری پذیرایی می‌کنند.

در حین سفر به هرمز با ماشین شخصی، خرید سوغاتی‌های محلی این جزیره را از قلم نیندازید. لباس‌های محلی رنگارنگ، صدف‎‌های خاص جنوبی با زیبایی‌های اعجاب انگیز و نان خوشمزه تموشی، خاطره ماندگاری از این سفر برای شما و عزیزانتان خواهند ساخت.

نکات سفر به هرمز با ماشین شخصی

سفر به هر نقطه از جهان اصول و آدابی دارد که برای ایمنی خود، احترام به فرهنگ محلی و حفاظت از دارایی‌های ایران عزیزمان بایستی به آنها توجه داشته باشید.

زمان مناسبی را برای سفر انتخاب کنید. هرمز نیز مانند هر جاذبه جنوبی دیگر، از آب و هوای گرمسیری و مرطوبی برخوردار است و در طی تابستان، گرمای طاقت فرسایی خواهد داشت. برای دوری از گرما و ازدحام جمعیت، پیشنهاد می‌کنیم در فصل‌های خنک و به خصوص زمستان برای سفر به هرمز با ماشین شخصی برنامه بچینید.

به حریم طبیعی و فرهنگی جزیره هرمز احترام بگذارید، روی جاذبه‌های تاریخی و طبیعی این مکان زیبا ثبت خاطره نکنید و لطفاً از برداشتن و همراه آوردن خاک سواحل خودداری کنید. به این فکر باشید که اگر هریک از بازدیدکنندگان بخواهد چنین کاری انجام بدهد، طی چند سال چه آسیب جبران ناپذیری به هرمز زیبا وارد خواهد شد.

پیش از اینکه به جاده بزنید، وضعیت آب و هوا در مسیر را بررسی کنید. در طی سفر به هرمز با ماشین شخصی، از استان‌های مختلف عبور خواهید کرد و از همه مهم‌تر، بایستی یک سفر دریایی را نیز بگذرانید. در صورتی که پیش بینی آب و هوای ناملایم در طی ده روز آینده مشاهده کردید، بی‌خیال شوید و سفر را به زمانی دیگر موکول کنید.

پیش از حرکت برای سفر به هرمز با ماشین شخصی، تمام وسایل ضروری و موردنیاز را به همراه بردارید. لوازمی اعم از مدارک مهم (مدارک شناسایی، گواهینامه معتبر، برگه کاپوتاژ برای انتقال خودرو به هرمز با لندینگ کرافت)، لوازم شخصی و بهداشتی، لباس مناسب سفر به هرمز و سایر اقلام را فراموش نکنید.

اجاره ماشین در مسیر سفر به جزیره هرمز

همان طور که اشاره کردیم، مساحت جزیره هرمز حتی به 50 کیلومتر مربع نیز نمی‌رسد و از همین رو، اکثر مردم محلی این جزیره دوست داشتنی، برای تردد از موتورهای دیزلی و برقی سه چرخه یا دوچرخه استفاده می‌کنند. بنابراین برای گشت و گذار در خاک هرمز، نیازی نیست ماشین شخصی را به همراه بیاورید.

از سوی دیگر، سفری که از شهر مبداء تا اولین ایستگاه پیش از سفر دریایی خود خواهید داشت، داستان دیگری است. اگر قصد دارید برای صرفه جویی در زمان و هزینه به جای سفر به هرمز با ماشین شخصی با وسایل نقلیه دیگری مانند هواپیما و اتوبوس به سفر بپردازید، مقصد اول شما یکی از شهرهای جنوبی و به خصوص بندرعباس خواهد بود. سپس باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید چطور خود را به یکی از بنادر و اسکله‌ها برسانید.

بدون شک حرکت بلافاصله و بدون استراحت به سوی هرمز، خسته کننده و فرساینده خواهد بود؛ به خصوص با توجه به اینکه سفر آبی شما نیز چیزی بین دو الی چهار ساعت به طول خواهد انجامید. از ایرانگردان حرفه ای که بپرسید، به شما توصیه می‌کنند در شهر محل اولین ایستگاهتان (بندرعباس یا قشم) حداقل یکی دو روزی استراحت کنید. با این فرصت، تجدید قوا خواهید داشت و می‌توانید از جاذبه‌های این اماکن نیز بازدیدی داشته باشید.

اگر همچنان دلتان می‌خواهد رانندگی در یکی از شهرهای جنوبی را تجربه کنید، مرکز اجاره خودرو سپریس پیشنهادی عالی برای شما دارد. برای ادامه سفر، می‌توانید از خدمات اجاره خودرو در قشم و یا اجاره خودرو در بندرعباس بهره ببرید. به این ترتیب با یک خودروی در اختیار، هم گشتی در این اماکن زیبا خواهید زد و هم انرژی کافی خواهید داشت که از سفر به هرمز نهایت لذت را ببرید.

سخن آخر

در پایان این مسیر، هنگامی که ماجراجویی در هرمز خاتمه می‌یابد و شما با انبوهی از خاطرات نقاشی شده با خاک‌های رنگارنگ و آسمان‌های بی‌کران در مسیر بازگشت به خانه قرار می‌گیرید، یادتان باشد که سفر به هرمز با ماشین شخصی داستانی است از آزادی و انعطاف‌پذیری.

سفر شما به هرمز تنها منحصر به رفت و آمد فیزیکی نمی‌شود، بلکه هر کیلومتری که طی می‌کنید (چه روی آب، چه بر زمین و حتی در هوا) تجربه و خاطره‌ای ارزشمند برای شما خواهد ساخت که تا عمر دارید، لبخند به لبانتان خواهد آورد.

امیدواریم تجربه خوبی از سفر به هرمز با ماشین شخصی داشته باشید.

سؤالات متداول

بهترین زمان سفر به هرمز چه زمانی است؟

بهترین زمان سفر به هرمز، فصل بهار و پاییز است. در این فصل‌ها، هوا معتدل است و رطوبت هوا کمتر است.

جاذبه‌های گردشگری هرمز چیست؟

جزیره هرمز جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
ساحل سرخ
ساحل نقره‌ای
دره رنگین‌کمان
قلعه پرتغالی‌ها
غار خربس

مدت زمان سفر با ماشین شخصی از تهران به هرمز چقدر است؟

مدت زمان سفر با ماشین شخصی از تهران به هرمز حدود 24 ساعت است. البته این مدت زمان می‌تواند بسته به شرایط جاده و ترافیک، متفاوت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا