سفر و گردشگری

7 تا از زیباترین جاده های ایران | با قشنگ ترین جاده های ایران آشنا شوید

زمانی که صحبت از مسافرت شود، بسیاری از ما به فکر رسیدن به مقصد و لذت بردن از آن هستیم. اما فکرش را که بکنید، نیمی از لذت هر سفری به رهسپار شدن در جاده‌ و جلوه‌های آن بستگی خواهد داشت. سفر طولانی مدت در بزرگراه و جاده‎های خشک و خالی، نه تنها حس خاصی به وجود نمی‌آورد بلکه باعث خستگی نیز خواهد شد. از سوی دیگر زمانی که زیباترین جاده های ایران را برای سفر انتخاب کنید، هر لحظه‌ای که در مسیر هستید تبدیل به خاطره‌ای دلنشین خواهد شد.

انتخاب زیباترین جاده ها در ایران زمانی اهمیتی ویژه پیدا می‌کند که پشت فرمان خودروی شخصی یا اجاره‌ای نشسته باشید. به این ترتیب هم می‌توانید از تماشای قشنگ ترین جاده های ایران لذت ببرید و هم هرکجا عشقتان کشید توقفی داشته باشید، زیبایی‌های خلقت را ستایش کنید و یک چای هم به بدن بزنید.

اگر قصد دارید در تعطیلات به سفر بروید و آب و هوایی عوض کنید، لیست زیباترین جاده های ایران در مجله سپریس را از دست ندهید. در این فهرست برای هر فصلی یک پیشنهاد عالی گنجانده‌ایم تا در هر زمان از سال، جلوه‌گری‌های مادر طبیعت را به تماشا بنشینید.

زیباترین جاده های ایران کدامند؟

ایران کشور زیبایی‌هاست؛ از جاده‌های سرسبز شمال گرفته تا کوهستان‌های سحرآمیز غرب و مسیرهای کویری که با غروب خورشید آسمانشان ستاره باران می‌شود. در ادامه گلچینی از زیباترین جاده های ایران را باهم بررسی خواهیم کرد.

1. جاده چالوس، گل سرسبد زیباترین جاده های ایران

جاده چالوس، یکی از جاده‌های دیدنی ایران

با کلاسیک‌ترین نمونه از زیباترین جاده های ایران شروع می‌کنیم. مسیر 160 کیلومتری جاده 59 از کرج شروع و به چالوس ختم می‌شود و همگی به نام جاده چالوس می‌شناسیمش. ترکیب مناظر زیبای جنگلی در مسیر، پوشش گیاهی انبوه و  آب و هوای پاکی که روح را جلا می‌دهد، سبب شده‌اند تا جاده چالوس به حق به عنوان عروس جاده های ایران معروف شود. جاده چالوس گذشته از اینکه یکی از زیباترین جاده های ایران است، از جمله اصلی‌ترین مسیرهای دسترسی مناطق مرکزی ایران به شمال کشور به حساب می‌آید.

البته رانندگی در جاده چالوس، راننده حرفه‌ای می‌طلبد و خودرویی با قدرت هندلینگ بالا. با وجود پیچ و خم‌های فراوان مسیر، جاده چالوس نه تنها از زیباترین جاده های ایران بلکه یکی از خطرناک‌ترین گزینه‌ها نیز برشمرده می‎شود؛ به ویژه در شرایط بارش که جاده مرطوب و لغزنده باشد. با این حال اگر جوانب احتیاط را رعایت بفرمایید و در اوقاتی از سال که جاده چالوس با ترافیک کمتری مواجه باشد سراغ این مسیر بروید، می‌توانید در طی مسیر یکی از زیباترین جاده ها در ایران، از جاذبه‎‌هایی از جمله کندوچال، آبشار روستای سپه سالار و قلعه کرچان هم دیدن کنید.

2. جاده فیروزکوه، یکی از زیباترین جاده ها در ایران

جاده فیروزکوه، زیباترین جاده های ایران در بهار

اگر تجربه سفر از جاده چالوس را دارید و به دنبال یک مسیر بهشتی دیگر برای رسیدن به مازندران هستید، بزنید به جاده فیروزکوه (یا سوادکوه). این مسیر با نام جاده 79 از تهران شروع شده، بومهن را رد می‌کند و در نهایت به قائمشهر در مازندران ختم می‌شود. جاده فیروزکوه یکی از سه مسیر ارتباطی تهران با شمال کشور محسوب می‌شود و نسبت به جاده هراز اغلب ترافیک سبک‌تری دارد. جاذبه‌هایی مانند پل و آبشار ورسک، دریاچه شورمست، جنگل‌های آوریم اطراف سد لفور و پارک‎های جنگلی نیز تجربه به یاد ماندنی از سفر در این مسیر را تکمیل می‌کنند.

 عاشقان رانندگی تند و تیز که به دنبال بهترین جاده ایران برای سرعت گرفتن هستند، از رانندگی در سیستم چهار لاینی (دو لاین برای رفت و دو لاین برای برگشت) این جاده مسطح استقبال فراوانی می‌کنند. البته در تمام مسیر اوضاع به این اندازه امن نیست. در برخی نقاط مانند محدوده گدوک که بخش اعظم سال را پوشیده در مه می‌گذراند، بایستی احتیاط تمام به خرج دهید تا لذت سفر در یکی از زیباترین جاده های ایران برای شما و همراهان تلخ نشود. اگر در فصل سرد داخل جاده فیروزکوه سفر می‌کنید، خالی از لطف نیست که لحظه‌ای توقف نمایید و کنار بساط فروشندگان بومی، یک کاسه آش محلی نوش جان کنید.

3. جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال، یکی از قشنگ ترین جاده های ایران

حالا که به خطه شمال می‎‌پردازیم، بی‌انصافی است اگر از زیبایی مسیری که گیلان را به اردبیل وصل می‌کند سخنی به میان نیاوریم. طبیعت منحصر به فرد و سرسبزی که در هر فصل جامه‌های رنگارنگی به تن می‌کند و به مسافران خوش آمد می‌گوید، جاده اسالم به خلخال را به یکی از زیباترین جاده های ایران تبدیل کرده است. لطافت آب و هوای سه ماه اول سال، منظره نوستالژیک ساختمان‌های چوبی در دامن زمین و دشت‌های دل انگیز، نام این مسیر را به عنوان یکی از زیباترین جاده های ایران در بهار سر زبان‌ها انداخته‌اند.

صد البته که زیبایی‌های جاده اسالم به خلخال، می‌طلبند در مسیر دو سه توقف داشته باشید و دیدگان را با تماشای مناظر مراتع  سوباتان، روستای نهالستان، دریاچه نئور و آبگرم کیوی نوازش بدهید. همانطور که می‌توانید حدس بزنید، جاده اسالم به خلخال نیز مانند اکثر مسیرهای شمالی در بسیاری از اوقات سال مه آلود است. بنابراین خودتان را برای یک رانندگی با احتیاط و مجهز آماده کنید تا خدایی ناکرده در یکی از قشنگ ترین جاده های ایران به مشکل برنخورید.

4. گردنه حیران، یکی از زیباترین جاده ها در ایران

گردنه حیران، یکی از زیباترین جاده های ایران در تابستان

می‌خواهید قطعه‌ای از بهشت خدا را روی زمین ببینید؟ این شما و این گردنه حیران، پر پیچ و خم ترین جاده ایران. مسیر از اردبیل آغاز می‌شود و چهل کیلومتر بعد، به آستارا ختم. در فضای مه آلودی که یک سمت آن مرز آذربایجان و رودخانه ارس است و سمت دیگرش جنگلی انبوه، رانندگی هیجان انگیزی را تجربه خواهید کرد. پیشنهاد می‌کنیم محض لذت بردن تمام و کمال از جذابیت‌های یکی از زیباترین جاده های ایران، در گردنه حیران توقفی هم داشته باشید تا به جنگل فندقلو و تله کابین سری بزنید.

پیچ تند گردنه حیران، کار را برای رانندگان چالش برانگیز می‌کند و دقیقاً به همین علت باید تایم سفرتان به این منطقه را با سنجش جوانب متعددی از جمله وضعیت آب و هوا تنظیم کنید. فصل‌های پرباران، مه غلیظی را در گردنه حیران به وجود می‌آورند که پتانسیل خطرآفرین بودن را دارد. ولی خبر خوب این است که رانندگی داخل منطقه حیران در سایر زمان‌های سال، تجربه تماشای مناظر سرسبز یکی از زیباترین جاده های ایران در تابستان و بهار را به شما هدیه خواهد داد.

5. جاده دیزین

جاده دیزین، از زیباترین جاده های ایران در زمستان

اهل تفریحات زمستانه هستید؟ یقیناً از سفر در یکی از زیباترین جاده های ایران در زمستان، یعنی جاده دیزین منتهی به پیست اسکی معروف لذت خواهید برد. این مسیر در شمال تهران و از روستای شمشک شروع می‌شود و در فاصله 74 کیلومتری از کرج، به پیست 40 ساله اسکی دیزین می‌رسد. گذران اوقات در طبیعت سفیدپوش و تنفس در هوای خنک و تمیز تنوع خوبی خواهد بود؛ به ویژه اگر پایتخت نشین باشید و بخش اعظم اوقاتتان را در معرض دوده و آلودگی سر می‌کنید.

تفریحات در دیزین به فصل زمستان ختم نمی‎‌شود. اگر تعطیلات و فرصت تفریح شما در بهار و تابستان است، بزنید به جاده دیزین تا از پیست‌های چمنی لذت ببرید. اگر سررشته‌ای از اسکی روی برف ندارید، می‌توانید از سواری بر تله کابین‌های دیزین یا تماشای مناظر تهران از ارتفاعات لذت ببرید.

6. جاده سمیرم به یاسوج

جاده سمیرم به یاسوج، یکی از زیباترین جاده ها در ایران

اندکی سر خودرو را به سمت جنوب خم کنیم و برویم سراغ یکی از جاده‌های دیدنی ایران که با وجود زیبایی شگفت انگیزش، به اندازه کافی از سوی مسافران عشق دریافت نمی‌کند. مسیر 161 کیلومتری جاده از شهرستان سمیرم در جنوب اصفهان استارت می‌خورد و به یاسوج در کهکیلویه و بویراحمد ختم می‌شود. با وجود زیبایی‎‌های طبیعی شامل کوه دنا، آبشار سحرآمیز و 30 متری خفر، آبشار زیبا و خطرناک آب ملخ و دره حنا علیشاه که در طی بهار از شقایق و لاله واژگون سرخ می‌شود، شایسته است که به مسیر سمیرم به یاسوج به عنوان یکی از زیباترین جاده های ایران توجه بیشتری داشته باشیم.

اگر هوس کردید سری به این جاده بزنید توصیه می‌کنیم برای ماه‌های بهاری و گرم سال برنامه بچینید. این مسیر در ارتفاعات واقع شده و در طی اواخر پاییز و زمستان، سرمای استخوان سوزی خواهد داشت که لذت سفر را کم می‌کند.

7. جاده شیراز به کازرون

جاده شیراز به کازرون، یکی از زیباترین جاده های ایران

برای تمام کسانی که به دنبال یک جاده در جنوب کشور با پکیجی از دیدنی‌های تاریخی و طبیعی هستند، پیشنهادی داریم که نه گفتن به آن دشوار است: سفر در یکی از زیباترین جاده های ایران، یعنی جاده شیراز به کازرون. مسیر 140 کیلومتری نه تنها یک تجربه رانندگی لذتبخش برای شما به ارمغان می‎‌آورد بلکه با وجود دیدنی‌های متعددی که در مسیر وجود دارند، اقتضا می‌کند به جای اینکه بکوبید و یکسره مسیر را زیر پا بگذارید، چندین بار توقف کنید و به جاذبه‎ها سر بزنید.

اصلی‎‌ترین چشم انداز زیبای جاده شیراز به کازرون، دشت ارژن است که در فاصله 60 کیلومتر از شیراز واقع شده و آب و هوای فوق العاده‌ای دارد. سایر جاذبه‌ها مانند کاروانسرای خانه زنیان و بقعه پیر بنکی هم ارزش توقف و بازدید را دارند. در اواخر سفر در یکی از قشنگ ترین جاده های ایران هم می‌توانید اطراف کازرون، به دریاچه پریشان سر بزنید و با تماشای اکوسیستم متنوع و طبیعتی که میلیون‌ها سال از عمرش می‌گذرد، پی به قدرت پروردگار ببرید.

اجاره ماشین مناسب برای تردد در قشنگ ترین جاده های ایران

نمی‌توان انکار کرد که ایده سفر در زیباترین جاده های ایران، ذهن هرکسی را نوازش می‌دهد. اما خرج تجربه رانندگی در این مسیرها و تماشای جلوه‌های مخلوقات خداوند، وجود یک خودروی قابل اطمینان است که در میانه راه جا نزند، موتورش جان همراهی با شما را داشته باشد، با تعلیق‌های ناخوشایند شما و همراهان را آزار ندهد و از همه مهم‌تر، از ایمنی قابل قبولی برخوردار باشد.

با این اوصاف اگر ماشین شخصی شما به هر دلیلی تاب و توان سفر در قشنگ ترین جاده های ایران را ندارد، شرط احتیاط این است که در این مورد ریسک را کنار بگذارید. ولی ریسک نکردن به این معنا نیست که بی‌خیال سفر شوید، بلکه باید سراغ انتخاب یک خودروی قدرتمند با موتور قابل اعتماد، بدنه محکم و کابین جادار بروید. لیست ماشین اجاره ای برای سفر در مرکز رنت خودرو سپریس، دقیقاً همان چیزی است که در چنین مواقعی به کار شما خواهد آمد!

اگر در تهران هستید می توانید گزینه اجاره خودرو در تهران را انتخاب کنید و با ماشین انتخابی خود به سمت مقصد خود سفر کنید اما اگر در هر یک از شهرستان های انتخابی خود نیاز به خودرو برای گشت و گذار دارید کافیست اسم شهر مورد نظر خود را انتخاب نموده تا لیست خودروهای آماده کرایه در آن شهر پیش روی شما قرار گیرد. شما می توانید با توجه به بودجه و سلیقه خود ماشین مورد نظر خود را انتخاب کنید.

سپریس برای هر سلیقه‌ و نیازی یک خودروی مناسب در چنته دارد. چه بخواهید در مسیرهای ناهموار، لغزنده و کوهستانی با ماشینی شاسی بلند یا پیکاپ رانندگی کنید و چه برای جاده‌های هموار خودرویی پرسرعت به همراه داشته باشید، با یک جستجوی ساده در سایت سپریس ماشینی پیدا خواهید کرد که راضی‌تان کند. حتی اگر مردد هستید و نمی‌دانید کدام ماشین برای کدام مسیر مناسب‌ترین انتخاب است، کارشناسان سپریس با کمال میل شما را راهنمایی خواهند نمود.

جمع بندی

لیست زیباترین جاده های ایران تمامی ندارد. در هر استان و هر خطه‌ای از کشور که بنگرید، مسیرهای متنوعی را پیدا خواهید کرد که هریک به نوعی جلوه‌ای از زیبایی ایران را به نمایش می‌گذارد. یکی از میان کوهستان‌هایی با رنگ‌های طبیعی می‌گذرد، دیگری از دل جنگلی سرسبز یا از کنار ساختارهای زمین شناسی شگفت انگیز و بسیاری از مسیرها نیز فرصتی به شما می‌دهند تا آثار تاریخی و محلی را تماشا کنید.

امروز کوشیدیم چند نمونه از زیباترین جاده ها در ایران را معرفی کنیم تا در لیست سفرهای بعدی‌تان قرار دهید. البته همان‌طور که اشاره کردیم، توجه به آب و هوا برای مسافرت به هریک از این جاده‌ها اهمیت فوق العاده‌ای دارد. برای یک تجربه در اوج شکوه و زیبایی همراه با رعایت ایمنی، به برنامه ریزی دقیق و یک خودروی سرحال نیاز خواهید داشت تا در کنار عزیزان و همراهانتان از زندگی لذت ببرید.

اگر هوای سفر در قشنگ ترین جاده های ایران را دارید و دنبال یک ماشین مناسب هستید که هیجان مسافرتتان را دوچندان کند، سر زدن به سایت سپریس را فراموش نکنید. توصیه می‌کنیم حداقل یک هفته پیش از سفر، شرایط مختلف و بودجه‌تان را بسنجید و برای اجاره خودرو از سپریس درخواست بدهید. به این ترتیب هم با مشکل تکمیل ظرفیت روبرو نخواهید شد و هم شانس بیشتری برای پذیرفته شدن درخواستتان خواهید داشت.

سؤالات متداول

کدام جاده های ایران برای سفر در فصل بهار مناسب تر هستند؟

جاده هراز
جاده چالوس
جاده اسالم به خلخال

کدام جاده های ایران برای سفر در فصل زمستان مناسب تر هستند؟

جاده شمشک به دیزین
جاده کندوان

کدام جاده های ایران برای سفر در فصل پاییز مناسب تر هستند؟

جاده جلفا به تبریز
جاده اسالم به خلخال
جاده هراز

کدام جاده های ایران برای سفر در فصل تابستان مناسب تر هستند؟

جاده چالوس
جاده ماسوله به فومن
جاده رامسر به جواهرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا